Како работи дебеломер на сопирачките

 Како работи дебеломер на сопирачките

Dan Hart

Како функционира дебеломерот на сопирачките

Повеќето возила се опремени со „лебдечки“ клешти на сопирачките. Пловечките клешти на сопирачките имаат еден или два клипа на само едната страна од дебеломерот. Како што се активираат сопирачките, притисокот на течноста го принудува клипот(ите) да излезе од отворот на дебеломер. Клипот(ите) ја присилуваат внатрешната подлога на сопирачката врз роторот додека перницата не може да се движи понатаму. Во тој момент, се јавува еднаква и спротивна реакција и притисокот на течноста за сопирачките го турка телото на дебеломерот подалеку од роторот на сопирачката. Тоа предизвикува „прстите“ на дебеломерот на надворешната страна на дебеломерот да ја повлечат надворешната рампа на сопирачката на страната на роторот свртена кон надвор. Лебдечка дебеломер се лизга на две клинови за лизгање на дебеломерот на сопирачките. Забележете ја положбата на заптивката на О-прстенот со четвртаст пресек

Примената дебеломер на сопирачката. Клипот се исфрла со притисок на течноста за сопирачките. Квадратната исечена О-прстена заптивка се извртува напред. По ослободувањето, заптивката О-прстен се одвртува и се враќа во првобитната форма, повлекувајќи го клипот назад во отворот

Исто така види: Како да купите делови за сопирачки и да заштедите пари на долг рок

Бидејќи внатрешната подлога не може да се движи понатаму, притисокот во отворот на дебеломер целиот дебеломер да се движи во спротивна насока (#4). Тоа ги повлекува надворешниот раб на дебеломерот (#5) и надворешната плоча за сопирачките (#6) кон роторот.

Исто така види: P0411 Рамноденица и терен

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.