Како да купите манометар во гумите

 Како да купите манометар во гумите

Dan Hart

Водич за купување манометар за гуми

од Alex

Мерачите за притисок во гумите се достапни во механички или дигитален стил. И двете даваа предности и недостатоци, па затоа ќе го истражиме најдобриот избор за вас.

Дигитален манометар за притисок во гумите

Позитивни: Дигиталните мерачи на притисок во гумите се многу попрецизни од механичките мерачи. Плус, нивната точност не е толку засегната од температурата како  механичкиот мерач. Важно е да знаете дали сте некој како мене кој го остава манометарот во кутијата за ракавици.

Дигиталните мерачи на притисок во гумите обично имаат екран со позадинско осветлување, што го прави многу полесен за читање навечер. Плус, тие обезбедуваат потврдно читање на

Исто така види: P2422 Honda, сервисен билтен на Honda 15010

притисокот, за разлика од механичките мерачи со моливи кои бараат од вас да го броите бројот на линии помеѓу отпечатените броеви за да го прочитате

Исто така види: Бакарна маст за сопирачки против запленување

притисокот.

Некои дигитални мерачи доаѓаат со вградена батериска светилка која ќе ви помогне да го најдете

вентилот и капачето на гумата ноќе.

Кондости: тие се поскапи од механичките мерачи, чинат помеѓу 5 и 25 долари. Потребна им е и батерија, па може да ве изневерат кога ви е најпотребна.

Механички манометар за притисок во гумите, повикајте и мерач на гуми со молив

Позитивни: Мерачите со моливи се најчести и најмалку скап. Трошоците се движат од ,99 до 3,00 долари.

Тие доаѓаат со џебна спојка, така што патувањето од гума до гума е полесно да се носат наоколу.

Исто така, не бараатбатериите за секогаш да работат.

Постојат и други стилови на механички мерачи на притисок во гумите кои имаат аналоген бројчаник, но тие чинат многу повеќе од манометарот со молив.

Недостатоци: нивната точност е под влијание на температурата. Ако го чувате во ладен автомобил, ќе чита поинаку отколку ако го чувате на топло место. Тие се потешки за читање во споредба со дигиталниот мерач. Вие исто така, како што беше претходно спомнато, не можете да ги читате ноќе

освен ако веќе не свети светлина на мерачот.

Мерачите со моливи се потешки за читање затоа што често мора да чита меѓу редови.

©, 2019 и Алекс Стил

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.