Како да купите користен автомобил Дел I

 Како да купите користен автомобил Дел I

Dan Hart

Како да се купи користен автомобил — Дел 1

Која марка/модел на автомобил да се купи

од Ен Обст

Еве ја вистината за купување половен автомобил; некои брендови се едноставно ужасни. Ако не го направите вашето истражување, може да се заглавите со Nissan што има проблеми со континуирано променливи преноси (CVT). Или може да завршите со Форд опремен со менувач PowerShift кој откажува рано и често, дури и по обновата. Сакате да купите Kia или Hyundai? Бидете внимателни бидејќи многу од нивните мотори се самоуништуваат поради металните остатоци што останале од производството.

Исто така види: Проблем со отекување на навртките на Форд

Затоа е толку важно да направите истражување пред да започнете да купувате користен автомобил.

Еве ги неколку совети за купување

Совет #1 Избегнувајте европски автомобили

Европските автомобили како Audi, BMW, Mercedes и VW се елегантни, удобни и забавни за возење. Тие се скапи за купување нови, но тие се всушност доста достапни откако ќе поминат неколку километри. Но, еве ЗОШТО губат толку многу вредност:

• Често се кршат и се неверојатно скапи за поправка и одржување.

• Тие се исто така поскапи за осигурување.

• 4>• Потешко е да се најдат делови и се многу поскапи од деловите за повообичаени автомобили. Го користевме Индексот за поправки на rockauto.com за да ги споредиме трошоците за делови на многу вообичаен Ford Taurus од 2000 година со неколку популарни европски автомобили од 2000 година за да видиме точно колку повеќе би платиле.

Чести за аудио делови1,94 пати повеќе од деловите за Ford Taurus

2000 чинат делови за Audi A6 во споредба со 2000 Ford Taurus од Rockauto.com Repair Index

Деловите за BMW чинат 1,67 пати повеќе од деловите за Ford Taurus

2000 BMW 528i чини делови во споредба со 2000 Ford Taurus од Rockauto.com Repair Index

Деловите на Мерцедес чинат 2,02 пати повеќе од деловите за Ford Taurus

2000 Mercedes E430i чини делови во споредба со 2000 Ford Taurus

од Rockauto.com Repair Index

Деловите на Volkswagen Passat чинат 1,8 пати повеќе од деловите за Ford Taurus

2000 Volkswagen Passat чини делови во споредба со 2000 Ford Taurus

од Rockauto.com Repair Index

Деловите на Volvo чинат 1,86 пати повеќе од деловите за Ford Taurus

2000 Volvo S70 трошоци за делови во споредба со 2000 Ford Taurus

од Rockauto.com Repair Index

Покрај повисоките трошоци за делови, европските автомобили бараат специјални алатки кои многу поправки не поседуваат. Така, ќе треба да го однесете кај дилерот за поправки и тие дилери наплаќаат повисока цена на час од повеќето независни поправки. Лифтот не поседува фабрички алатки за скенирање на европските автомобили, па затоа не ги поправаме.

Не велам дека европските автомобили се лоши автомобили, само дека се многу поскапи за осигурување, одржување , и поправка. Ако сте со ограничен буџет, избегнувајте европски автомобили.

Совет бр. 2 Избегнувајте несигурниавтомобили

Одредени години, марки и модели се познати по проблеми со моторот, менувачот и електричните проблеми.

Списанието Consumer Reports, Edmunds.com и carcomplaints.com обезбедуваат детални информации за доверливоста и повратни информации од вистинскиот сопственик за повеќето возила. Затоа, се исплати да ги проверите оценките за доверливост на автомобилите за кои ве интересира пред да ги исфрлите гумите. Можете да пристапите до минатите изданија на Извештаите за потрошувачи бесплатно во која било јавна библиотека.

Совет #3 Избегнувајте луксузни автомобили

Покрај повисоките трошоци за делови, луксузните автомобили, со нивната природа се преполни со комплицирани електронски системи како автоматска контрола на климата, воздушни суспензии за израмнување на товарот, мемориски седишта и ретровизори, резервни камери, системи за забава и навигација и алармни системи. Тие системи го прават возењето позабавно. Но, кога ќе се скршат, тие се неверојатно скапи за поправка, дури и за едноставни работи како замена на батерии.

Некои купувачи на луксузни половни автомобили се залажуваат мислејќи дека едноставно ќе престанат да користат некоја одлика доколку се скрши. Но, овие системи не функционираат така. Ако компјутеризираниот систем за контрола на климата не успее, на пример, нема стандардно да има рачна резервна копија. Едноставно нема да имате топлина додека не ја замените целата контролна табла за HVAC. Ако не успее модулот на контролорот на мемориското седиште, седиштето може да се помести до задниот дел и да застане. Нема да можете да го поместите напред додека не го замените компјутеротмодул.

Многу луксузни автомобили вклучуваат воздушна суспензија. Ударите и потпорите во тие возила се истрошија. Обичните потпори чинат околу 150 долари, но воздушните удари чинат речиси 1.000 долари секој. Кога ударот ќе не успее, ќе се прекине воздушната линија или ќе престане воздушниот компресор, телото ќе се спушти на дното, што го оневозможува возењето на автомобилот. Тогаш ќе треба да платите неколку илјади долари само за да го вратите автомобилот во состојба на возење.

Совет #4 Размислете двапати за купување автомобил со погон на сите тркала (AWD) или погон на четири тркала (4WD)

Сите во снежните земји мислат дека им треба автомобил со AWD или 4WD. Но, автомобилите со AWD и 4WD не само што се поскапи за купување, туку тие ја влошуваат километражата со гас и чинат повеќе за одржување и поправка. Секако, тие обезбедуваат подобар стисок при забрзување на снег од автомобилите со 2WD. Но, AWD и 4WD воопшто не помагаат за време на застанувањето и свиоците, а тие маневри при возење се исто толку критични за снег и мраз.

Поважно, AWD и некои механизми 4WD се многу чувствителни на длабочината на шарата на гумите. Всушност, дијаметарот на сите четири гуми мора да биде во рамките на 1/8 инчи. еден од друг или може да го оштетите системот AWD или 4WD. Тоа значи дека мора строго да ги почитувате распоредот за ротација на гумите во прирачникот на сопственикот. И, ако оштетите гума што не е поправка, можеби ќе треба да ги замените сите четири гуми како соодветен сет. Некои специјализирани продавници за гуми во областа на збратимени градови можат да го „избричат“ шарите на новгуми за да одговара на дијаметарот на вашите стари гуми, но тоа ќе предизвика доцнење и ќе чини повеќе.

Наместо да трошите повеќе на возило со AWD или 4WD, размислете да купите автомобил со 2WD и да ја потрошите разликата на комплет зимски гуми. Независните тестови покажуваат дека зимските гуми забрзуваат 33% побрзо на снег и 44% побрзо на мраз од гумите за сите сезони. При тестовите за запирање, зимските гуми застанаа на 30 стапки. пократок на снег и 18-стапки. пократки на мраз од гумите за сите сезони. А зимските гуми, исто така, ги надминуваат сите сезонски гуми на AWD и 4WD автомобили наизменично.

Совет #5 Проверете ја ВИСТИНСКАТА вредност на автомобилот ПРЕД да се сретнете со дилерот или приватниот продавач

Дилерите на автомобили и приватните продавачи обично се консултираат со објавени водичи (често наречени Сина книга) за да ја одредат нивната барана цена. Можете да пристапите до тие водичи бесплатно на вашиот компјутер или во јавна библиотека. Водичите ја наведуваат моменталната малопродажна цена на автомобилот и неговата трговска вредност врз основа на опциите, километражата и состојбата на возилото. Некои водичи наведуваат и различна продажна цена ако автомобилот се продава од приватна страна.

Важно е однапред да се знае продажната цена на мало бидејќи многу дилери на автомобили ги наведуваат своите користени автомобили за повеќе од објавената цена. На тој начин тие имаат простор да ви „дадат договор“ со тоа што ќе го продадат по објавената цена. Ако ја знаете објавената малопродажна цена, честопати можете да започнете со вашите преговори по пониска цена и да добиете aподобра зделка.

Приватните продавачи исто така сакаат да го продадат својот автомобил во целосна малопродажба. Но, ако се консултирате со објавените водичи, ќе откриете дека предложената цена од приватна забава е на половина пат помеѓу тргувањето и целосната продажба на мало. Тоа е местото каде што треба да започнете со преговорите за цената со приватен продавач.

Користете ги овие онлајн извори за да ја пронајдете вредноста на автомобилот:

Kelly Blue Book — kbb.com

Исто така види: Бакарна маст за сопирачки против запленување

Северноамерикански Асоцијација на дилери (NADA) — nada.com

Edmunds — Edmunds.com

Truecar — truecar.com

Откако ќе го знаете брендот и моделот, погледнете ја следната статија во серијата

Како да купите половен автомобил Дел II

Како да ја добиете најдобрата цена на половен автомобил

© 2015,

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.