Како да купите делови за сопирачки и да заштедите пари на долг рок

 Како да купите делови за сопирачки и да заштедите пари на долг рок

Dan Hart

Како да купите делови за сопирачки и да заштедите пари на долг рок

Како да купите влошки за сопирачките

Повеќето оние што сами го прават се зафатени со типот на материјал за триење; NAO, полуметални и керамички. Видот на материјалот за триење е важен, но не ни приближно важен како квалитетот на материјалот за триење.

НЕМА федерални регулативи за резервни делови за сопирачки

Точно е, кога станува збор за резервниот пазар кочници, тоа е дивиот запад. Секој производител може да ги нарече своите делови за сопирачки „премиум“ квалитет без тестирање за да ги поткрепи нивните тврдења. Тие можат да ја наречат перницата за сопирачките „керамички“ дури и ако има толку малку керамички материјал во подлогата што друг производител не би ја класифицирал како керамика.

Исто така види: Toyota Prius P0A7F, P2011 и P0A80

Брендот се брои

Бидејќи нема индустрија стандардите за да диктирате што влегува во NAO, полуметални или керамички влошки за сопирачките, повеќе треба да се потпрете на угледот на производителот отколку на она што е испечатено на кутијата на сопирачките. Во изминатите 20 години, се појавија десетици нови „производители“ на делови за сопирачки. За жал, повеќето од овие компании само увезуваат инфериорни делови за сопирачки од Кина. Една компанија која тврди дека има голем производствен капацитет во САД е навистина само увозник со 20 вработени и голем магацин лоциран на Средниот Запад. Затоа, придржувајте се до компаниите со реномирани брендови кои всушност ги произведуваат деловите што ги продаваат.

Ниво на квалитет на делови за сопирачкисе брои

Дури и во рамките на брендот на име, повеќето компании економични, OE и премиум верзии на нивните влошки за сопирачките. Освен ако не планирате да го продадете возилото веднаш по инсталирањето нови делови за сопирачките, треба да избегнувате да купувате економични делови за сопирачки. Држете се со OE или премиум.

Исто така види: Тојота P0441

Како да купите влошки за сопирачките

Поднатата плоча е исто толку важна како и материјалот за триење

Опширното тестирање докажа дека векот на сопирачката подлогата е директно поврзана со квалитетот на челичната потпорна плоча. Задната плоча од галванизиран челик што вклучува механички систем за прицврстување за задржување на материјалот за триење ќе ја надживее подлогата за сопирачките изградена на црна челична потпорна плоча со лепење.

Црните челични потпорни плочи, дури и кога се бојадисаат, брзо рѓосуваат и 'рѓата ја уништува лепливата врска со материјалот за триење. Отокот на 'рѓа, наречен „рѓа придвижување“ го принудува материјалот за триење да се оддалечи од потпорната плоча, предизвикувајќи му пукање и паѓање.

Поцинкуваните челични потпорни плочи ја одржуваат својата димензионална стабилност

Како што 'рѓата се надоврзува на црна челична потпорна плоча, димензиите се отекуваат, предизвикувајќи заднинската плоча да се врзува во држачот за дебеломер. Тоа предизвикува влошката да се фаќа и брзо да се истроши. Всушност, евтините влошки за сопирачките се истрошија побрзо поради запленување отколку поради абење на материјалот од триење.

Поцинкуваните челични потпорни плочи не рѓосуваат ни приближно брзо како што се направени потпорните плочиод црн челик или дури и „кисели и подмачкан“ челик. Така, тие не се врзуваат и заглавуваат во држачите на дебеломер како поевтини влошки за сопирачките.

Квалитетот на хардверот на сопирачките се брои

Поквалитетните влошки за сопирачките доаѓаат со хардверот на сопирачките. Но, не е создаден целиот хардвер за сопирачките еднакви.

Carlson Brake Parts произведува хардвер за сопирачки. Карлсон неодамна купи 354 комплети за перничиња за сопирачки од седум големи продавачи на автоделови во САД. Карлсон потоа го тестираше целиот хардвер за соодветно

Тимот купи 354 комплети од седум трговци на мало низ целата земја. Карлсон потоа изврши физички мерења и тестирање на сите делови. Еве ги нивните наоди:

• Од 2.561 штипки против штракаат, 722 не одговараа (28% стапка на неуспех)

• Некои штипки имаа преголеми шини, така што влошките не би влезете внатре.

• Некои беа премногу тесни или не седеа рамно, така што влошките не можеа слободно да се движат.

• Некои имаа преголеми канали, па влошките испаднаа.

• Некои беа премногу мали и едноставно испаднаа од дебеломер

Квалитетот на нерѓосувачкиот челик исто така е важен. Евтините штипки рѓосуваат, иако се направени од нерѓосувачки челик.

Високата топлина го намалува затегнатоста на пружината на штипките против штракаат, а рѓата може да предизвика врзување на „ушите“ на перничињата на сопирачките

Квалитетот на шипката на сопирачките се брои

Подносот за намалување на бучавата го намалува преносот на вибрациите од задна плоча на подлогата на сопирачките до дебеломерот. Евтините шипки се еднослојнии немојте добро да ги намалувате вибрациите. Повисоко квалитетни шипки се 4, 5, па дури и 6-слојни материјали за придушување на вибрациите.

Повеќеслојна шипка на перничињата за сопирачки

Сакате да дознаете повеќе за квалитетот на влошките на сопирачките? Видете ја оваа објава

Како да купите ротори за сопирачки

Сите ротори на сопирачките не се создадени исто. Евтините ротори на сопирачките се направени од леано железо со понизок квалитет, не го вклучуваат истиот стил на лопатки за ладење како производителот на автомобили и всушност тежат помалку од поквалитетниот ротор на сопирачката.

Послаб ротор на сопирачката нема да се излади како па, застанете или спротивставете се на 'рѓата, како и на поквалитетниот ротор на сопирачките.

Видете ја разликата помеѓу роторите за економична сопирачка и роторите за сопирачки со квалитет OE

Проверете дали роторот на сопирачката ве Изберете го користи истиот дизајн на лопатката за ладење како производителот на автомобили. Дополнително, купете ротори на сопирачките кои имаат слој отпорен на 'рѓа. Многу луѓе кои самите си го прават тоа ја отфрлаат вредноста на облогата отпорна на 'рѓа бидејќи мислат дека брзо ќе го истроши прстенот за триење. Тоа е точно. Но, она што навистина е важно е дека лопатките за ладење и површината на капа ќе се спротивстават на 'рѓата многу подобро од необложениот ротор. И тоа е ладењето за кое најмногу се грижите. Не штети што и областа на капата е заштитена.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.