Како да го исчистите лежиштето на моторот

 Како да го исчистите лежиштето на моторот

Dan Hart

Чекори за безбедно чистење на лежиштето на моторот

Не размислувајте ни да користите машина за миење под притисок за да го исчистите лежиштето на моторот или да ја отстраните маснотијата од моторот. Машината за миење притисок ќе ја натера водата во електричните конектори што ќе предизвика состојба без стартување кога ќе завршите. Ова е безбедниот начин за отстранување на маснотиите и безбедно чистење на лежиштето на моторот.

Започнете со заштита на електрониката

Купете неколку кутии со статичко држење и обвивка Press’n Seal од продавница со попуст. Завиткајте ги сите електрични конектори во моторниот простор или со обвивка за прицврстување или со заптивка на притиснете. Заптивната обвивка на Drape Press’ на алтернаторот за да се запечатат сите отвори. Или, пак, ставете пластична кеса преку алтернаторот и запечатете го со лента за маскирање. Ако вашиот мотор има капак за суета, извадете го и ставете го настрана. Потоа отстранете ги намотките за палење и завиткајте ги заедно за да ги заштитите од одмастувачот и водата.

Раширете ја лепливата или притиснете ја заптивната обвивка преку капакот на вентилот и делот од свеќичката за да ја задржите водата надвор.

2>

Совети и митови за чистење на моторот

Ако вашиот мотор има калем при палење на приклучокот, внимавајте да се осигурате дека водата не навлегува во цевките на свеќичката. Всушност, најдобро е да користите средство за чистење шишиња со прскање како Круд Кутер (наместо средство за чистење на моторот со аеросол GUNK) на капаците на вентилите. Рачно избришете ги капаците на вентилите со крпа или хартиена крпа и избегнувајте натопување со вода потоа.

Избегнувајте притисокмијалници

Тие брзо го чистат лежиштето на моторот. Но, тие исто така можат да направат голема штета. Силиконските заптивки во електричните конектори не беа дизајнирани да издржат 3.000 psi. па тие протекуваат и ги скратуваат електричните контакти. Уште полошо, перењето под притисок не само што ја присилува водата во конекторите, туку и средствата за чистење и маснотиите и маслото. Тоа може да предизвика корозија по патот. Многу е примамливо да користите машина за перење под притисок, но ве повикувам да го избегнувате. Тие не се ништо друго освен неволја.

Биоразградливите средства за чистење на моторот сè уште загадуваат

Се шегувате ако мислите дека користењето на биоразградливо средство за чистење на база на вода не загадува кога го чистите моторното лежиште. Сето тоа масло и маснотии што излегуваат од вашиот мотор се сметаат за загадувач. Само затоа што сапунот се разградува, не значи дека и маслото ќе се разгради. Ако користите биоразградлив сапун, но дозволите истекувањето да тече во канализација, СЕШТЕ ЗАГАДУВАТЕ!. Мора да користите абсорбента подлога за да го соберете истекувањето на маслото и маснотиите.

Одмастете го и заробете

Купете средство за одмастување за пенење или гел спреј како што е GUNK пенливо средство за чистење мотор, GUNK тежок гел одмастувач за мотор или GUNK Оригинален одмастувач на моторот. Следно, купете впивачка подлога од локална продавница за автоделови или од newpig.com. Ставете го душекот под лежиштето на моторот за да го фати масното истекување. Зошто е ова толку важно? Бидејќи сите истекувања од чистењето на вашиот моторпроектот може да ја загади одводната вода.

Исто така види: Nissan Pathfinder застанува во празен од по сопирањето

Таа маст на вашиот мотор се формира од всушност моторното масло на кое се печело од топлина. Кога ќе го растворите со производ за чистење на моторот, тој се смета за загадувач. Ако едноставно го исплакнете моторот и дозволите истекувањето да тече во атмосферската канализација или во вашата трева, вие загадувате. Колку? Земи го ова; еден литар остаток од моторното масло загадува 250.000 галони чиста вода и таа загадена вода ќе се пробие во езерата и потоците.

Абсорбента подлога ќе ги привлекува и задржува масните капки. Потоа можете да ги фрлите душеците во вашето ѓубре наместо да дозволите тоа масло и маснотии да течат во добавувачите на свежа вода.

Загрејте го моторот и нанесете го одмастувачот

Запалете го моторот и вклучете го додека не се топло, но не и топло. Топол мотор ќе го омекне печеното на маснотии. Но, жешкиот мотор брзо ќе ги испари растворувачите за чистење во одмастувачот. Откако ќе се загрее, испрскајте го одмастувачот врз моторот, почнувајќи од врвот. Оставете го одмастувачот да отстои во препорачаното време. Потоа четкајте ги најголемите акумулации со жица или најлонска четка со влакна. Повторно нанесете средство за одмастување на тие места за да може да навлезе низ трагите од четката.

Потоа исплакнете со млазница за градинарско црево. Повторете ги апликациите за одмастување за навистина тешки области.

Завршете ја работата со нанесување на спреј за заштита на моторот GUNK. Спрејот додава заштитен слој на вашетокомпоненти на моторот кои многу го олеснуваат идното чистење. Плус, спрејот додава убав сјај на компонентите на моторот.

Ако имате компресор за воздух, издувајте го вишокот вода пред да ги отстраните заштитните обвивки.

Отстранете ја заштитната обвивка

Отвртете ги сите електрични конектори и повторно инсталирајте ги сите калеми за палење

Исто така види: Мртва батерија на VW Beetle

©, 2019 година

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.