Исчистете ги новите ротори на сопирачките

 Исчистете ги новите ротори на сопирачките

Dan Hart

Исчистете ги новите ротори на сопирачките пред инсталацијата

Правилно чистење на роторот на сопирачката пред инсталацијата го намалува шумот од сопирачките

Овој напис е дел од серијалот. Прочитајте ги овие две други важни „задолжителни работи“ на сопирачките пред да инсталирате нови сопирачки

Исто така види: Спецификации за вртежен момент на навртките на Кадилак

Како да ги исчистите површините на главичката за да спречите странично истекување, варијација на дебелината на дискот и пулсирање на педалата на сопирачката

Користете ја правилната маст за сопирачките

Кои делови да ги замените за време на работата на сопирачките

Мора правилно да подготвите нови ротори на сопирачките пред да ги инсталирате или всушност може да создаде состојба на тековен шум.

Новите ротори на сопирачките често се обложени со премаз против 'рѓа во фабриката. Тој слој мора да се отстрани за да се постигне правилно сопирање. Можете да користите средство за чистење на сопирачките со прскање и чиста крпа за растворање на облогата, но не застанувајте тука.

Измијте го роторот на сопирачката со топла вода и сапуница и четка

Да, добро прочитавте. Не сте слушнале за тој чекор? Добредојде во клубот. Производителите на делови за сопирачки сега бараат овој чекор за отстранување на преостанатиот метален фил оставен во жлебовите за завршна обработка на роторот. Ако го прескокнете овој чекор, тие метални честички ќе се вметнат во перничињата на сопирачките и ќе предизвикаат бучава.

Наполнете ја кадата со топла вода со сапуница и користете четка за чистење за да ги отстраните остатоците од чистачот. Можеби не мислите дека овој чекор е важен, но тоа е. Аеросолниот чистач на сопирачките НЕ ги отстранува овие метални честички. Тоа всушност ги возиподлабоко во обработените жлебови.

Исто така види: Моторот на вентилаторот не работи GM

Мислите дека сум „полн со тоа?“ Погледнете го ова видео за обука од одделот за сопирачки на Вагнер на Федерален Модул. Ова е сега официјалниот совет за подготовка на нови ротори на сопирачките од сите производители

Подгответе ги новите ротори на сопирачките со миење со топла вода и сапуница и четка

Погледнете ги овие слики за чистење кои покажуваат како многу метални остатоци остануваат на новиот ротор по чистењето само со аеросолен чистач за сопирачки

Нов ротор на сопирачките обложен со супстанција слична на лак против 'рѓа

Еве го истиот ротор после отстранување на облогата против 'рѓа со аеросолен чистач за сопирачки

Еве колку метална прашина останала на роторот по чистењето со аеросолен чистач. Ова беше првото бришење после миење со топла вода и сапун

Еве го резултатот од три рунди на чистење со топла вода и сапун. Видете колку дополнителен остаток од обработката се откина?

©, 2015

Зачувај

Зачувај

Зачувај

Зачувај

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.