Hyundai P0605

 Hyundai P0605

Dan Hart

Услужен билтен на Hyundai P0605 13-FL-001

Hyundai издаде сервисен билтен 13-FL-001 за решавање на кодот за грешка на Hyundai P0605 Модул за внатрешна контрола само за читање меморија (ROM) на наведените возила подолу. Hyundai наведува дека треба да ги прегледате следните ставки пред автоматски да го замените PCM-от.

Можна причина за Hyundai P0605

Проверете го сензорот за температура на течноста за ладење на моторот и ременот за жици

Исто така види: 2006 Acura Serpentine појас дијаграми

Проверете го MAP сензор и сензор за засилување на турбополначот (MAP сензор бр. 2 за турбо мотори)

Проверете дали има какви било модификации на издувните гасови.

Ако Hyundai P0605 и P2105 се единствените два кодови присутни и сензорите проверете, тогаш заменете го PCM. P2105 Контролен систем за активирање на гас-Силно исклучување на моторот

Возила погодени од сервисниот билтен на Hyundai 13-FL-001

Elantra (UD/MD/GD/JK): 2011 ~

Genesis Coupe (BK) 2.0L: 2010 ~

Santa Fe (CM) 2.4L: 2010 – 2012

Santa Fe Sport (AN): 2013 ~

Соната (NF) 2.4L: 2006 – 2010

Соната (YF): 2011 ~

Tucson (LM): 2010 ~

Исто така види: Автомобилот AC се полни, не е ладен

Ако Hyundai P0605 и P2105 се единствените две присутни кодови и проверете ги сензорите, а потоа заменете го PCM

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.