Honda Civic P2422

 Honda Civic P2422

Dan Hart

Поправете го кодот P2422 на Honda Civic

Honda издаде билтен за технички услуги # 11-036 за да се обрати до Honda Civic P2422 на возилата наведени подолу

2006-11 Civic – СИТЕ освен Si и GX

Исто така види: Звук на кликнување на Hyundai при вртење

2006-11 Civic Si – СИТЕ*

Ако поседувате Honda Civic и светлото за проверка на моторот е вклучено со шифра за проблеми P2422, ова важи за вас. Шифрата за дефект на затворањето на вентилот за вентилација на канистерот P2422 EVAP е заглавен затворен се однесува на системот за емисии на испарување. За да дознаете повеќе за системот EVAP, кликнете тука

Не претпоставувајте автоматски вентилот за вентилација е дефектен. Honda утврди дека пајакови мрежи можеби го затнуваат вентилот и ги редизајнираше деловите. Набавете ги следниве делови од Honda:

Канистер за одводна цевка (модели 2007-11): #17744-SNA-A01

Канистер одводна цевка (модели 2006): #17744-SNA-A10

Еве ја исправката:

1. Подигнете го возилото на лифт.

Исто така види: Надградба на автомобилска батерија AGM?

2. Отстранете го капакот на EVAP канистерот.

3. Лоцирајте ги двата краја на цевката за вентилација на канистерот EVAP.

4. Откачете ги штипките за монтирање на цевката за вентилација.

5. Исклучете ја цевката за вентилација од EVAP канистерот и фитингот на телото.

6. Отстранете ја завртката за потпорната лента на левиот преден резервоар за гориво и олабавете ја задната завртка.

7. Отстранете ја оригиналната цевка за вентилација на канистерот EVAP и инсталирајте ја замената цевка на нејзиното место.

8. Повторно инсталирајте ја завртката за потпорната лента на левиот преден резервоар за гориво и завртете ги двете завртки на ременот на 38 N.m (28 lb-ft).

9. Поврзете ја цевката за вентилација со EVAP канистерот и фитингот на телото.

10. Прицврстете ја цевката за вентилација со клиповите за монтирање.

11. Повторно инсталирајте го капакот на EVAP канистерот.

12. Избришете го DTC со HDS, а потоа извршете го функционалниот тест на системот EVAP.

©, 2015 година

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.