GM C0045, ABS, сервисна контрола на влечење

 GM C0045, ABS, сервисна контрола на влечење

Dan Hart

GM C0045

Дијагностицирајте и поправете го GM C0045

GM издаде билтен за техничка услуга #PIT5427B за решавање на кодот за проблеми на GM C0045 заедно со неколку други шифри за проблеми како: C0196, C0186, C0287, C0710, C0050, C0800 U0073, U0074 U0077, U0125, U0126, U0100, U0101, U0121, U0415, U0432, U0121 и U014rox подолу.

2010-17 GMC терен

TSB покрива контролно светло на моторот (SES Mi), сервисен ABS, сервисна контрола на влечење, сервис AWD, сервисна контрола на суспензијата или порака за сервисно серво волан.

<. 4>GM утврди дека сите овие проблеми може да бидат предизвикани од корозија во електричниот конектор X411 сместен под задниот дел на возилото. Конекторот е зад и лево од резервоарот за гориво.

Отворете го конекторот и проверете дали има корозија на терминалите. Исчистете ги или заменете ги кородираните терминали по потреба.

Покрај информациите во TSB, мора да ја проверите и состојбата на жици на сензорот за брзина на тркалото. Кодот кажува кој појас на сензорот да се провери.

Исто така види: Дали треба да добиете услуга за индукција на гориво?

C0045  06 : Коло на сензорот за брзина на левото задно тркало низок напон/отворен

C0045  08 : Перформанси на колото на сензорот за брзина на левото тркало – сигнал неважечки

C0045  0F : Сигнал на колото на сензорот за брзина на левото тркало непредвидлив

C0045  18 : Коло на сензорот за брзина на левото тркало на левото тркало Мала амплитуда на сигналот

Исто така види: Симптоми на заптивка на издувана глава

C0045  Заден Wheel 5A:Колото на сензорот не е веродостојно

За да ја проверите жицата, исклучете го конекторот од сензорот. Проверете дали има напон и заземјување на секој терминал на сензорот. Копче во позиција RUN.

Сензор за брзина на левото предно тркало: светло сина >11-волти   Жолта заземјување

Сензор за брзина на десното предно тркало: темно зелена >11-волти  Тен заземјување

Сензор за брзина на левото задно тркало: Тен >11-волти  Портокалова/зелена земја

Сензор за брзина на десното задно тркало: кафеава >11-волти  Бело заземјување

Ако не Добијте ги тие отчитувања, проверете дали е отворен или краток до заземјувањето помеѓу конекторот и EBCM.

Ако се проверат сите врски/жици, проблемот најверојатно е лоциран во приклучокот за кратка лента на сензорот за брзина на тркалото.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.