Глодар отвратителен за автомобили

 Глодар отвратителен за автомобили

Dan Hart

Најдобар средство против глодари за автомобили и камиони

Прво разберете зошто на глодарите им се допаѓа вашиот мотор и внатрешни простори

Тоа не е изолација на жици базирани на соја! Излегува дека тоа е мит според компанијата за контрола на штетници Terminix и Consumer Reports.

Живеењето под вашата хауба го чува целото семејство од елементите

„Компанијата за контрола на штетници Терминикс смета искушенијата на вкусните материјали да бидат мит, а наместо тоа, ја обвинува биологијата на глодарите и нивната потреба постојано да џвакаат, а со тоа спречува нивните заби да растат премногу долго. Излегува дека гоштевањето со автомобили е поприсутно отколку што мислите“. — Извештаи на потрошувачите

Кој е под твојата хауба и зошто е таму

Глувци, стаорци, верверички, верверички, земјени свињи, опосуми и шуми

Како на прво место да избегнете привлекување глодари во вашиот автомобил

• Паркирајте подалеку од корпи за отпадоци или природни извори на храна за глодари како зеленчукови градини

• Не чувајте храна, бонбони, обвивки/контејнери за храна или храна за кучиња во вашата гаража, автомобил или багажник или во близина на местото каде што паркирате.

• Запечатете ги празнините во вратите на гаражата и основата за да ги задржите животните надвор од вашата гаража

• Отстранете ги изворите на материјали за гнездење како лисја, слама, партали или перничиња за мебел за двор.

• Не паркирајте долги периоди во незапечатени гаражни простори. Редовно движете го автомобилот за сите животни што го запалиле домот во вашиот моторимајте поттик брзо да излезете.

• Редовно проверувајте под хаубата и отстранете ги сите знаци на гнезда за глодари

Поставете стапици за глодари околу гаражата за да ја намалите популацијата

Глодари репеленти за вашиот мотор

Топчиња за молци како глодари за вашиот моторен простор

Купете алуминиумски екран на прозорецот. Формирајте го во торбичка. Наполнете го со топчиња за молци и прицврстете неколку торбички околу моторниот простор околу периметарот, подалеку од подвижните делови. И НИКОГАШ не ставајте молци никаде во кабината на патниците. Активните состојки во топчињата за молци се или нафталин или парадихлоробензен. Секој од нив може да предизвика негативни здравствени ефекти ако се вдишува доволно долго.

За складирање, ставањето пламен под хаубата може да помогне. (Не користете ги внатре во автомобилот, или ќе останете заглавени со тој ужасен мирис.)

Честовите за сушење не работат како средство за спречување глодари

Многу објави на Интернет велат да ставите листови за сушење во моторниот простор. Дали работи? Не обично. Всушност, глодарите го ценат материјалот за постелнина со пријатен мирис. Со други зборови, не трошете го вашето време или пари на листови за сушење под хаубата. Тие не делуваат.

Спреј од бибер, масло од пеперминт и спрејови против глодари делуваат за да ги задржат глодарите надвор од вашиот автомобил

Маслото од пеперминт и Кајен пипер се пријавени да ги одврати глодари. Забележете дека производите за прскање ќе треба да бидатповторно се нанесуваат рутински, бидејќи може да се истрошат и да се исплакнат.

Но, мора често да се повлекувате. Спрејовите едноставно не траат долго.

Заштитете ги жиците на моторниот простор од џвакање

Спрејовите помагаат, но има два поефикасни начини. Едниот е скап, а другиот е трудоинтензивен.

Исто така види: Симптоми на заптивка на издувана глава

Honda лента за одвраќање глодари 4019-2317 го спречува оштетувањето на жицата од глодари.

Купете Honda лента за одвраќање глодари 4019-2317. Тоа е електрична лента импрегнирана со зачинет капсаицин. Купете ја лентата онлајн од дилер на Honda. Цената е околу 45 долари за ролна од 20 метри. Завиткајте го околу жиците во моторниот простор.

Исто така види: Список на кодови на OBDII U

Откајување со алуминиумски екран за да спречите глодари да џвакаат жици

Купете обичен алуминиумски прозорец од продавница за хардвер и завиткајте го околу жиците во моторниот простор.

За дополнителни совети како да ги чувате глодарите надвор од вашиот автомобил, видете ја оваа објава

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.