G3000 Материјал на роторот на сопирачките

 G3000 Материјал на роторот на сопирачките

Dan Hart

Што е материјал на роторот на сопирачката G3000?

Роторите на сопирачките се направени од сиво леано железо. Сивото железо има графичка погрешна конструкција; тоа е она што му дава сива боја. Суровините содржат железо, јаглерод, графит, силициум диоксид и перлит. Сепак, G3000 е формула на роторот на сопирачките која содржи поголем процент на јаглерод за да даде дополнителна цврстина и квалитети на амортизација на звукот.

Г3000 ротор на сопирачката

Роторот за сопирачки квалификуван за G3000 содржи одредени суровини што одговараат на со индустриски стандарди. Тоа е високојаглеродна мешавина која содржи:

Исто така види: 1,6L Ecoboost GTDI 4 цилиндричен Ford Firing Order

• јаглерод 3,10%-3,40%

• силициум 1,90%-2,30%

Исто така види: P0420 предизвикан од лош O2 сензор?

• манган 0,60%-0,90%

• Сулфур Макс 0,15%

• Фосфор Макс 0,15%,

За вкупен јаглероден еквивалент од 3,9%-4,15%.

Графитската микроструктура е 2,5% - 4,0% јаглерод и 1% – 3% силикон. Силиконот делува како елемент за стабилизирање на графитот, за да и овозможи на легурата да произведува графит наместо железни карбиди.

Карактеристики на роторот на сопирачката G3000

© 2019

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.