Ford F150 P2195, Ford F150 P2197

 Ford F150 P2195, Ford F150 P2197

Dan Hart

Поправете го кодот за проблем на Ford F150 P2195 P2197

Ако поседувате Ford F150 и имате некој од овие шифри за проблеми Ford F150 P2195 или Ford F150 P2197, прочитајте го овој пост. Ford издаде сервисен билтен #11-3-27 за да се справи со проблемот каде шифрите за проблеми P2195 или P2197 може да се појават кога возилото се скенира. TSB се применува за возилата F150 од 2009-2010 година со мотори од 4,6 литри или 5,4 литри изградени во фабриката за камиони во Дирборн на или пред 31.1.2010 година.

П2195 загреан кислороден сензор на сигналот пристрасен/заглавен посно B1 3>

P2197 Сигналот на загреан кислороден сензор е пристрасен/заглавен слаб B2S1

TSB се применува само ако имате еден од овие шифри, а не и двата истовремено. Ако имате еден од овие два кодови, проверете го датумот на изградба: Дали беше на или пред 31.1.2010? Ако е така, заменете го сензорот за кислород со нов дел број 8F9Z-9F472-E за левиот брег или 8F9Z-9F472-D за десниот брег.

Исто така види: 2007 Ford Expedition Relay Locations

Ако вашиот F150 е модел од 2010 година и има моторот од 4,6 литри, поправката е ажурирање на софтверот. НЕ заменувајте го сензорот за кислород.

Исто така види: Капацитет на ладилно средство за ладење на Шевролет и тип на масло за ладење

©, 2015

Зачувај

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.