Форд електричното серво управување не работи

 Форд електричното серво управување не работи

Dan Hart

Поправете го електричното серво управување на Форд не функционира

Форд има проблеми со нивните електронски системи за серво управување од раната генерација. Проблемот со Ford Electric Power Steering не работи може да биде предизвикан од проблем со осигурувачот/земјата или неисправен сензор за вртежен момент. Ford издаде сервисен билтен за некои од проблемите. Сервисниот билтен се однесува на неисправен сензор за вртежен момент. Најдете го билтенот за техничка услуга тука .

Исто така види: 2005 Ford Escape серпентин појас дијаграми

Чекор 1 за дијагностицирање на електричното серво управување на Форд не функционира

Скенирај за кодови за проблеми. Може да најдете проблем со кодот B2278 Неисправност на сензорот за вртежен момент на вратилото на воланот. Сепак, прво направете ги овие тестови. Проверете дали имате добра моќност и заземјување на контролниот модул на серво воланот (PSCM) PSCM има два конектори на управувачкиот столб. Едниот е конектор со 6 приклучоци, а другиот е конектор со 2 терминали.

Исто така види: Дијаграми за кутија со осигурувачи на Chevrolet HHR за 2010 година

Терминалот #1 Жолта/Сива на конекторот C2231A треба да биде напон на батеријата со клучот во на позицијата. Терминалот 1 (црвен) во C2231B треба постојано да биде напон на батеријата. Терминалот #2 во C2231B Црна/виолетова жица треба да биде добро заземјување. Ако не ги гледате тие вредности, проверете го осигурувачот и спојката што може да се топи што е прикажана на дијаграмот за поврзување на електронскиот серво волан на Ford погоре.

Ако ги гледате тие вредности, исчистете ја шифрата за проблемот и возете повторно. Ако се врати кодот за дефект на сензорот за вртежен момент на управувачкото вратило B2278, погледнете во сервисниот билтен.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.