EFB батерија

 EFB батерија

Dan Hart

Што е EFB батерија?

Подобрените поплавени батерии (EFB) можеби изгледаат како нова технологија, но тие се се користат на европскиот пазар од 2008 година. Бидејќи автомобилската индустрија во САД обично ја следи нејзината европска за приближно десет години, многу домашни возила со старт/стоп технологија почнаа да користат EFB батерии околу моделските години 2015-18.

Исто така види: Отстранете ја заглавената завртка за одвод на масло

Што ги прави EFB батериите подобри од стандардните батерии?

•EFB батериите обезбедете повеќе циклуси на стартување - батериите EFB можат да обезбедат до 85.000 стартувања на моторот во споредба со само 30.000 стартувања од стандардно преплавено тесто. Тоа е важна разлика, особено кај возилата опремени со технологија старт/стоп.

• EFB батериите спречуваат стратификација на киселина — Стратификацијата на киселината се предизвикува кога сулфурната киселина се таложи на дното на батеријата предизвикувајќи значителна деградација на оловната плоча кај стандардните поплавени батерии. EFB батериите ја намалуваат стратификацијата на киселината со додавање киселински рециркулациони инки кои го користат движењето на возилото за да го циркулираат електролитот, одржувајќи го електролитот во похомогена густина за повеќе производство на енергија.

• EFB батерии Вклучете специјален полифлис-материјал кој ја обложува секоја од вертикалните оловни плочи во внатрешноста на батеријата. Поставата од полифли помага да се продолжи животниот век на оловниот материјал. Полифлисот исто така ги држи новоконвертираните електрони поблиску досекоја оловна плоча, овозможувајќи поконзистентен проток на енергија од батеријата.

• EFB батериите имаат подебели плочи — Подебелите плочи овозможуваат празнење на батеријата на многу подлабоко ниво од обична батерија на автомобилот

• Технологијата EFB ја подобрува способноста на батеријата да прифати полнење. Во тестовите за прифаќање динамично полнење, батериите EFB покажаа прифаќање на полнење на исто ниво со батериите AGM, но со пониска почетна цена во споредба со батериите AGM.

Исто така види: Пункции на рамената на гумите

•  Батериите EFB можат подобро да се справат со високи температури во споредба со батериите AGM. Тестовите покажуваат дека батеријата EFB ќе трае 52% подолго од батеријата AGM во средини со висока температура.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.