Два начини како сами да искрварите сопирачки

 Два начини како сами да искрварите сопирачки

Dan Hart

Два најдобри начини сами да ги испуштите сопирачките

Постојат многу начини сами да ги испуштите сопирачките, но јас ќе ви ги покажам двата најдобри начини за кои не се потребни скапи алатки

Што вие треба сами да ги искрварите сопирачките

Рачен комплет за вакуумски уред за вакуум

Можете да купите рачен комплет за вакуумски цевковод за под 20 $ или да изнајмите од продавница за автоделови. Комплетот ви овозможува да ги испуштите вашите сопирачки без да повикате помош од пријател.

Исто така види: 2005 Шевролет Лавина осигурувачи дијаграми

Овој комплет Thorstone Brake Bleeder од amazon може да се користи за испуштање на сопирачките, главниот цилиндар, цилиндарот на квачилото и главната цилиндер на спојката. Може да се користи и за отстранување на течноста за сопирачките од резервоарот.

Комплетот доаѓа со рачна вакуумска пумпа, винил цевки, шише за држење и гумени фитинзи за завртување.

Квардер за двајца комплет

Доколку одлучите да не купувате или изнајмите комплет за вакуумски цевковод, тогаш ќе ви треба винилна цевка со должина од 3/16" и 5/16" за да ја соберете завртката за гаснење. Може да користите празно шише за вода

Mission-Automotive-16oz-Brake-Bleeding-Kit

шише како шише за ловење или да купите комплет од која било продавница за автоделови или Амазон.

Метод на крварење со сопирачките 1 — Крварење од едно лице со помош на алатка за вакуумско крварење

Рачниот вакуумски вакуум е најлесниот и најпродуктивниот начин да ги испуштите вашите сопирачки. Потребно е само едно лице и е лесно да се направи.

1) Изнајмете или купете рачен комплет за вакуум за чистење

2) Користејќи ја алатката за вакуум, отстранете го најголемиот дел од старата течност за сопирачкитеод резервоарот на главниот цилиндар

3) Пополнете го резервоарот на главниот цилиндар со свежа течност за сопирачките

4) Следејќи го редоследот на пропуштање на сопирачките прикажани во упатството за продавница, извадете го заштитното гумено капаче од завртката за гаснење . Потоа олабавете го цилиндерот на тркалото или завртката за вадење на дебеломер на првото тркало во низата. Користете клуч за крајот на кутијата за да избегнете соголување на завртката за испуштање.

5) Прикачете ја цевката и шишето за прицврстување на завртката за гаснење.

6) Со помош на рачната пумпа, нанесете правосмукалка на завртката за гаснење а потоа отворете го малку додека не видите течност како тече во одводната цевка. Продолжете со пумпање додека не видите свежа течност што влегува во шишето за закопчување.

Исчистете ги сопирачките со помош на рачна вакуумска пумпа и шише за фаќање

7) Игнорирајте ги воздушните меури што ги гледате како влегуваат во цевката. Тоа е едноставно воздух што се вшмукува околу нишките на завртката за испуштање.

8) Штом ќе видите свежа течност, затворете ја завртката за одведување и затегнете ја.

9) Поставете го заштитното гумено капаче на завртката за испуштање на сопирачката

Метод на испуштање на сопирачките 2 — Постапка за крварење на сопирачката за две лица

1) Користејќи мисирка или каков било вид на уред за вшмукување, отстранете го најголемиот дел од старата течност од резервоарот на главниот цилиндар .

Исто така види: Audi P2404

2) Пополнете го резервоарот на главниот цилиндар со свежа течност

3) Следејќи го редоследот на пропуштање на сопирачките прикажани во упатството за продавница, извадете го заштитното гумено капаче од завртката за цедење. Потоа олабавете го тркалотоцилиндар или шраф за испуштање на дебеломер на првото тркало во низата. Користете клуч од крајот на кутијата за да избегнете соголување на завртката за испуштање.

4) Поврзете го едниот крај од одводната цевка со завртката за вадење, а другиот со шишето за закопчување.

5) Замолете некој пријател да ја пумпа педалата на сопирачката додека не се зацврсти. Кажете им дека педалата ќе отиде на подот штом ќе го отворите вентилот за испуштање и дека треба да ја држат педалата на подот додека не им кажете да го отпуштат

6) Отворете го вентилот за испуштање и исцедете ја течноста.

7)>9) За да ја завршите работата, нека го притисне пријателот на педалата на сопирачката додека го отворате вентилот за испуштање и затворете го пред педалата на сопирачката да стигне до подот.

10) Затегнете ја завртката за гаснење и додајте го заштитното капаче

Што да направите ако се фати завртката за гаснење

Никогаш не користете клуч со отворен крај на завртката за одводнување на сопирачката. Тоа е единствениот најдобар начин за соголување на шестоаголните рамни.

Закачете ја заглавената завртка за истекување со помош на дупчалка или шипка

Со помош на шипки или дупчалка, приклучете ја завртката за гаснење. Потоа удирајте го крајот на шипката за да ги раскинете 'рѓосаните навои на завртката за цедење

1) Изберете дупчалка што цврсто се вклопува во дупката во завртката за цедење.

2) Оставете околу 1/2 ″ од битот што се протега од горниот дел на завртката за испуштање, отсечете гоостанатиот дел од дупчалката.

3) Нанесете продирање на 'рѓа на конецот на завртката за гаснење.

3) Намачкајте го исечениот крај на дупчалката со чекан за да се шокира и да се распадне 'рѓата, дозволувајќи му на продорот на 'рѓа да навлезе во 'рѓосаните навои.

За повеќе информации за тоа како да ја отстраните зарѓаната завртка за гаснење на сопирачката, видете ја оваа објава

©, 2023

ЗАБЕЛЕШКА: Ricksfreeautorepairadvice.com добива провизија за производите купени преку овие врски на Амазон.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.