Дознајте повеќе за HID светилките за фарови

 Дознајте повеќе за HID светилките за фарови

Dan Hart

Дознајте за HID светилките за фарови — што значат буквите и бројот

HID сијалиците — ознаки на модели

прва позиција: HID светилките се светилки за „празнење“ така што првата буква е секогаш D.

втора позиција: Ја означува серијата; 1, 2, 3 или 4 (повеќе за тоа подоцна)

Исто така види: Вклучено светло за влечење и крстарење не функционира

3-та позиција: „R“ или „S“ означува дали сијалицата е дизајнирана за употреба во куќиште во стил на рефлектор или куќиште во стил на проектор. Сијалицата за куќиште во стилот на рефлектор има непроѕирен штит што маскира дел од светлината за да одговара на оптиката на фаровите во стилот на рефлектор. Сијалицата „S“ нема штит.

Сијалици D1R и D1S HID на фарови

D1R и D1S HID Сијалиците имаат вградени запалувачи за да го стартуваат лакот. Ако вашето возило бара сијалица D1, има само баласт и сијалицата. Сите светилки од серијата D1 содржат жива.

Сијалиците на фаровите D2R и D2S HID

Сијалиците од серијата D2 не содржат интегрален запалувач. Овие исто така содржат жива

Сијалиците HID D3R и D3S

Исто така види: 2010 Ford Ranger 2.3L 4cyl Firing Order

Сијалиците од серијата HID D3 не содржат жива и вклучуваат интегрален запалувач. Сепак, тие НЕ се заменливи со придушници дизајнирани за светилки во стилот D1.

Сијалиците D4R и D4S HID

Сијалиците од серијата D4 бараат надворешен запалител како претходни светилки во стилот на D2. Нема да се вклопат во фарот D2.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.