Дијаграм со осигурувачи на Форд Круна Викторија 2004 година

 Дијаграм со осигурувачи на Форд Круна Викторија 2004 година

Dan Hart

2004 Ford Crown Victoria дијаграм за осигурувачи

2004 Ford Crown Victoria дијаграм за осигурувачи, исто така Mercury Grand Marquis

Овој дијаграм со осигурувачи Ford Crown Victoria од 2004 година прикажува две кутии со осигурувачи; разводна кутија за батерии/кутија за дистрибуција на енергија сместена под хаубата и Паметна разводна кутија/Пател со осигурувачи на патничкиот простор лоцирана под цртичката лево од воланот, во близина на педалата на сопирачката.

Има многу повеќе информации за оваа страница за вашето возило.

За да најдете дијаграми со осигурувачи, кликнете овде

За да најдете локации на релето, кликнете овде

За да најдете локации на сензори, кликнете овде

За да ги најдете локациите на модулите, кликнете овде

За да најдете локации за префрлување, кликнете овде

За да ја пронајдете нарачката за отпуштање, кликнете овде

За да ги најдете најчестите кодови за проблеми и поправки за вашето возило, кликнете овде

2004 Ford Crown Victoria Diagram Fise Fuse Junction Box

2004 Ford Crown Victoria Battery Junction Box

1 25 Прекинувач за палење

2 25 Прекинувач за палење

3 10 Контролен модул за погон (PCM

4 20 Реле за пумпа за гориво

5 10 Модул за воздушно потпирање, модул за серво управување со променлива помош (VAPS)

6 15 Генератор

7 30 PCM реле за напојување

8 20 Модул за врата на возачот

9 15 реле на калеми за палење

10 20 реле за ролетни

Исто така види: Проверете го електричен конектор

11 15 реле за спојката за климатизација

12 25 Засилувач на сабвуфер. Радио

13 20 Точка за напојување

14 20 Позиција на педалот за сопирачкитепрекинувач

15 20 Модул за загревање заптивка, предна страна на возачот, модул за греење на седиштето, предна страна на совозачот

16 15 (1) 25 Реле за светла за магла (1) Реле за итни трепкачи

17 – не се користи

18 – не се користи

19 15 Вбризгувач на гориво 1 , Вбризгувач на гориво 2 , Вбризгувач на гориво 3 , Вбризгувач на гориво 4 , Вбризгувач на гориво 5 , Вбризгувач на гориво 6 , Вбризгувач на гориво 7 . Вбризгувач на гориво 8

F20 15 Контролен модул за погон (PCM), сензор за проток на масовен воздух (MAF)

21 15 реле за спојката A/C. Вентил за вентилација на канистер со емисија на испарување (EVAP). Вентил за управување со пареа. Загреан кислороден сензор (HO2S) #11. Загреан кислороден сензор (HO2S) #12. Загреан кислороден сензор (HO2S) #21, Загреан кислороден сензор (HO2S) #22, пренос 4R70W, системски модул EGR (ESM), Греен PCV

22 20 краеви во ременот

23 20 краеви во ременот

24 – не се користи

101 40 реле на моторот на вентилаторот

102 50 Модул на вентилаторот за ладење на моторот

103 50 Централна разводна кутија (CJB)

104 40 Централна разводна кутија (CJB)

105 30 Стартер реле

106 40 ABS контролен модул

107 40 реле за одмрзнување на задното стакло

108 20 Единица за табла за отворање на покривот, надземна конзола, место светилка. LH страна, точка светилка, RH страна

109 20 ABS контролен модул

110 30 Мотор за бришачи на шофершајбната

111 50 краеви во ременот, приклучок за полициски додаток

112 30 (1) 40 Реле за компресор за воздушно потпирање. Полициско моќно реле

113 50 завршува во ремен. Полициски конектор за Ц-столб

114 50 Полициска светлосна лентацентар на реле/осигурувач, завршува во ремен

115 50 Полициска помошна разводна кутија, задна. Полициска светлосна лента реле/центар за осигурувачи, завршува во ремен

116 50 реле за полициска кутија за ракавици/центар за осигурувачи

117 50 Полициска опција држач за осигурувачи, завршува во ремен

118 50 Полициска помошна разводна кутија, задна страна. Полициско реле/центар на осигурувачите на багажникот

601 20CB Прекинувач за прилагодување на седиштата, предна страна на возачот. Прекинувач за прилагодување на седиштата, совозачката страна напред, лумбалниот прекинувач за прилагодување, возачката страна. Прекинувач за подесување на лумбалниот дел, совозачката страна, капакот (само за полиција)

602 20CB Дополнително реле

2004 Ford Crown Victoria Fise Diagram Central Junction Box

2004 Ford Crown Victoria Централна разводна кутија

1 15 Контролен модул за осветлување, табла со инструменти, прекинувач за покривни светилки за такси

2 10 Склоп на прекинувач за избирање функции, модул за електронска автоматска контрола на температурата (EATC). Реле на моторот на вентилаторот

3 10 Модул за електронска автоматска контрола на температурата (EATC)

Исто така види: MAF сензор - Што е MAF сензор?

4 10 контролен модул за ABS. ABS контролен модул. Модул за воздушно потпирање, VAPS

5 10 Прекинувач за деактивирање, Прекинувач за положба на педалата на сопирачките

6 10 Табла со инструменти

7 15 Контролен модул за осветлување

8 10 Осветлување контролен модул

9 10 Контролен модул за осветлување

10 5 краеви во ременот, Радио

11 10 Додатно реле. Полициско реле за напојување

12 10 Сензор за опсег на дигитален пренос (DTR)

13 10 Мотор за бришачи на шофершајбната

14 10 блокирање на менувачот на сопирачката

15 7,5Контролен модул за осветлување. Прекинувач за грејач на седиштата, возачка страна, Прекинувач за заклучување на вратата, возачка страна. Прекинувач за заклучување на вратата, совозачка страна. Прекинувач за грејач на седиштата, совозачка страна. Надземна конзола, Електрохроматска единица за внатрешно огледало, Единица на панел за отворање на покривот

16 15 Мултифункционален прекинувач

17 10 Радио. Модул за антена

18 10 Активатор на вратата за мешање на температурата, Склоп на прекинувач за избирање функции, Модул за греење на седиштето, предна страна на возачот. Модул за греење на седиштата, совозачката страна напред

19 10 Контролен модул за осветлување

20 10 сензор за опсег на дигитален пренос (DTR)

21 10 фар, десно (13008), Контрола на осветлување модул

22 10 Индикатор за деактивирање на воздушното перниче за патници (PAD). Контролен модул за ограничувања. Модул за сензор за класификација на патниците

23 15 Мултифункционален прекинувач, Контролен модул за осветлување

24 10 Пасивен примопредавател против кражба, PCM напојувачка диода

25 10 Сензор за автоматско осветлување, Прилагодлив прекинувач за педали, Прекинувач за надворешни ретровизори. Прекинувач за заклучување на вратата, возачка страна. Прекинувач за заклучување на вратата, совозачка страна. Модул за возачка врата. Прекинувач за ослободување на капакот на багажниот простор 1

26 10 Табла со инструменти, Контролен модул за осветлување. Реле за детрост на задното стакло. Контролен прекинувач на преносот

27 20 Конектор за податочна врска (DLC). Запалка, предна

28 7.5 Високо монтирана стоп-светло

29 15 Радио

30 15 Мултифункционален прекинувач

31 15/(1)20 Мултифункционален прекинувач

32 10 Прекинувач за одмрзнување на задното стакло, Надворешноретровизор. лево, Надворешен ретровизор, десно

33 10 Модул за гаснење пожар. Рачен прекинувач за гаснење пожар

Полиција

(1)

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.