Дијаграм со осигурувачи на Форд Фокус од 2008 година

 Дијаграм со осигурувачи на Форд Фокус од 2008 година

Dan Hart

Diagram Ford Focus Fuse 2008 for Battery Junction Box and Smart Junction Box

2008 Ford Focus Fuse Diagram

Овој дијаграм со осигурувачи Ford Focus 2008 прикажува разводна кутија за батерии и паметна разводна кутија лоцирана под цртичката.

Има многу повеќе информации на оваа страница за вашето возило.

За да најдете дијаграми со осигурувачи, кликнете овде

За да најдете локации на реле , кликнете овде

За да најдете локации на сензори, кликнете овде

За да најдете локации на модулите, кликнете овде

За да ги најдете локациите за префрлување, кликнете овде

Исто така види: Прозорецот оди нагоре, но не надолу

За да најдете нарачка за отпуштање, кликнете овде

За да ги најдете најчестите проблеми шифри и поправки за вашето возило, кликнете овде

2008 Ford Focus Fise Diagram Junction Box батерии

2008 Ford Focus дијаграм со осигурувачи Разводна кутија за батерии

1 15A(1) Надворешен ретровизор

2 30A(2) Решетка за одмрзнување на задното стакло

3 20A(2) напојување 2

4 20A(2) пумпа за гориво Реле

5 10A(1) Keep Alive Power (PCM), Електромагнет за контрола на вентилациониот канистер EVAP

6 15A(1) Генератор

7 10A(1) реле за обратна светилка

8 – Не се користи

9 40A(2) Модул за систем за противблокирање на сопирачките (ABS)

10 30A(2) Мотор за бришачи на шофершајбната

11 30A(2) реле за стартер

12 40A(2) реле мотор на дувалка

13 10A(1) реле за спојка за климатизација

14 10A(1) PCM моќност Реле

15 20A(2) Power Point

16 20A(2) Реле за контрола на вентилаторот со мала брзина

17 30A(2) Контрола на вентилатор со голема брзинаРеле

18 20A(2) Модул против блокирање на системот за сопирање (ABS)

19 – не се користи

22 10A(1) инјектори за гориво, модул за контрола на погонот (PCM) )

23 3A(1) Модул за амбиентално осветлување, ПАД Индикатор/Контрола на тракција/Амбиентално осветлување

Префрлувач

24 – Не се користи

25 – Не Користено

26 15A(1)

Вентил за прочистување на канистер со емисија на испарување (EVAP), загреан кислороден сензор

(HO2S) 11, 12, 23, реле за обратна светилка, довод Контрола на колектор на тркач

(IMRC) електромагнет, EGR чекорен мотор, масовен проток на воздух/температура на влезниот воздух

(MAF/IAT), сензор за опсег на менувачот, прекинувач за позиција на педалите на сопирачките,

Менувач на подот

27 – не се користи

28 15A(1) контролен модул за погонска група (PCM)

29 15A(1) калем на приклучоци

32 – Диода на спојката за климатизација

33 – Диода на пумпата за гориво

34 – Интегрирана стартна диода со еден допир

35 10A(1) реле за одмрзнување на задното стакло, погонска единица Контролен модул (PCM), палење

(1) мини осигурувач

(2) осигурувач на касети

2008 Ford Focus Fise Diagram Smart Junction Box

2008 Ford Focus дијаграм со осигурувачи Паметна разводна кутија

1 30A не се користи (SPARE)

2 15A Прекинувач за положба на педалот на сопирачката, високо монтирана стопче

3 15A сателитско дигитално аудио Ресивер систем (SDARS) модул

4 30A не се користи (SPARE)

5 10A менувач на подот

6 20A Парк/стоп/вртежна ламба, LR и RR, Парк/ Вртење светилка, LF и RF

7 10A средно светло, фар лево

8 10A средно светло, фарДесно

9 15A Склопување на светилки за внатрешни работи/мапа, преден

10 15A осветлување на панелот

11 10A не се користи (резервно)

12 7.5A Надворешен Заден Прекинувач за прегледување на огледало

13 5A модул за интерфејс на дополнителен протокол (APIM)

14 10A не се користи (SPARE)

15 10A HVAC модул

16 15A не Користено (СПАРЕ)

17 20A реле за заклучување, реле за отклучување на возачот, реле за отклучување на возачот, багаж

реле за ослободување на капакот на преградата

18 20А реле за греење на седиштата, за возач и патник

19 25A модул за табла за отворање покрив

20 15A приклучок за податочна врска (DLC)

21 15A реле за светла за магла

22 15A реле за паркирана светилка

23 15A реле за долго светло, фарови

24 20A реле за ролетни

25 10A реле за заштеда на батерии

26 10A кластер инструменти

27 20A Прекинувач за палење

28 5A аудио контролен модул (ACM)

29 5A табла инструменти (IC)

30 5A не се користи (SPARE)

31 10A Модул против блокирање на системот за сопирање (ABS)

Исто така види: P0603 Infiniti

32 Контролен модул за ограничувања 10A (RCM)

33 10A не се користи (SPARE)

34 5A не се користи (SPARE)

35 10A не се користи (SPARE)

36 5A пасивен трансивер модул против кражба

37 10A HVAC модул

38 20A засилувач на сабвуфер

39 20A аудио контролен модул (ACM), модул за преден контролен интерфејс (FCIM),

Модул за интерфејс на предниот екран (FDIM)

40 20A не се користи (SPARE)

41 15A Контролен прекинувач на таблата за отворање на покривот, електрохроматска единица за внатрешен ретровизор,

Брава на вратата на возачот и совозачотОсветлување на прекинувачот

42 10A не се користи (SPARE)

43 10A Греење на релеи за седишта, табла инструменти (IC)

44 10A не се користи (SPARE)

45 5A Мотор за бришачи на шофершајбната

46 7.5A сензор за класификација на патници (OCS)

Модул, ПАД-индикатор/Контрола на тракција/прекинувач за амбиентално осветлување

47 30A C.B. Табла за отворање на покривот Единица, контролен прекинувач на главниот прозорец, прозорец

Контролен прекинувач, патничка страна (купе)

прекинувач за контрола/амбиентално осветлување

47 30A C.B. Единица за отворање на покривот, контрола на главниот прозорец Прекинувач, прозорец

Контролен прекинувач, патничка страна (Купе)

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.