Дијаграм со осигурувачи на Форд Фокус 2011 година

 Дијаграм со осигурувачи на Форд Фокус 2011 година

Dan Hart

Diagram Ford Focus Fuse 2011

Ford Focus Fuse Diagram for Battery Junction Box и Smart Junction Box

Овој пост на дијаграмот на Ford Focus Fuse од 2011 година прикажува две кутии со осигурувачи; разводна кутија за батерии/Дистрибутивна кутија за напојување сместена под хаубата и паметна разводна кутија/табла со осигурувачи на патничкиот простор

На оваа страница има многу повеќе информации за вашето возило.

За да најдете дијаграми со осигурувачи, кликнете овде

За да најдете локации на реле, кликнете овде

За да најдете локации на сензори, кликнете овде

За да ги најдете локациите на модулите, кликнете овде

За да најдете локации на префрлување, кликнете овде

За да најдете нарачка за отпуштање, кликнете овде

За да ги најдете најчестите кодови за проблеми и поправки за вашето возило, кликнете овде

Фокус дијаграм со осигурувачи за 2011 година за разводна кутија на батерии

1 15A Надворешен ретровизор

2 30A мрежа за одмрзнување на задното стакло

3 20A Power Point 2

4 20A реле за пумпа за гориво

5 10A Keep Alive Power (PCM), Контролен електромагнет од канистер EVAP

6 15A генератор

7 10A реле за обратна светилка

8 – не се користи

9 40A Модул за систем за противблокирање на сопирачките (ABS)

10 30A реле за напојување на бришачот

11 30A реле за стартер

12 40A реле мотор на дувалка<

13 10A A/C реле за спојката

14 10A PCM реле за напојување

15 20A Power Point

16 20A реле за контрола на вентилаторот со мала брзина

17 30A реле за контрола на вентилаторот со голема брзина

18 20A противблокирачка сопирачкаСистемски (ABS) модул

19 – не се користи

22 10A вбризгувачи на гориво, контролен модул за погон (PCM)

23 – не се користи

24 – Не се користи

25 – Не се користи

26 Вентил за прочистување на канистер со емисија на испарување (EVAP), загреан кислороден сензор (HO2S) 11, 12, реле за ламба за обратна страна, Контрола на всисен колектор (IMRC) Електромагнет, чекорен мотор EGR, сензор за масовен проток/температура на влезниот воздух (MAF/IAT), сензор за опсег на менувачот, прекинувач за позиција на педалот за сопирачките, менувач на подот, сензор за брзина на излезна осовина (рачно)

Исто така види: Монитор за рециркулација на издувните гасови (EGR) — I/M EGR

27 – Не се користи

28 15A контролен модул за погон (PCM)

29 15A намотка на приклучоци

32 – Диода на спојката за климатизација

33 – Диода на пумпа за гориво

34 – Интегрирана стартна диода со еден допир

35 10A реле за одмрзнување на задното стакло, контролен модул за погон (PCM)

Фокус дијаграм со осигурувачи Ford 2011 за паметна разводна кутија

1 30A не се користи (SPARE)

2 15A Прекинувач за положба на педалот за сопирачките,

3 15A не се користи (SPARE)

4 30A не се користи (РЕЗЕРВНИ)

5 10A менувач на подот

6 20A Парк/стоп/Вртлива светилка, LR и RR, Парк/Вртлива ламба, LF и RF

7 10A средно светло, предно светло лево

8 10A средно светло, фар десно

9 15A Склопување на внатрешни светла/мапа, предни

10 15A осветлување на панелот

11 10A не се користи (SPARE)

12 7.5A Прекинувач за надворешен заден ретровизор

13 7.5A Модул за интерфејс на протокол за дополнителна опрема (APIM)

14 10A не се користи (SPARE)

15 10A HVAC модул

16 15A ГлобалнаМодул за систем за позиционирање (GPSM)

17 20A реле за заклучување, реле за отклучување на сите, реле за отклучување на возачот, реле за ослободување на капакот на багажниот простор

18 20A реле за загревање на седиштата, за возач и патник

19 Модул за табла за отворање покрив 25A

20 15A приклучок за податочна врска (DLC)

21 15A реле за светла за магла

22 15A реле за паркирана светилка

23 15A реле за долго светло, фарови

24 20A реле за ролетни

25 10A реле за заштеда на батерија

26 10A група инструменти

27 20A прекинувач за палење

28 5A аудио контролен модул (ACM)

29 5A инструмент кластер (IC)

30 5A не се користи (SPARE)

31 10A Не се користи (SPARE )

32 Контролен модул за ограничувања 10А (RCM)

33 10А не се користи (СПАРЕ)

34 5А не се користи (СПАРЕ)

35 10А Анти -Модул за заклучување на системот за сопирање (ABS)

36 5A пасивен примопредавател против кражба

Исто така види: Што предизвикува погрешно палење?

37 10A HVAC модул

38 20A засилувач на сабвуфер

39 20A Аудио контролен модул (ACM), преден контролен интерфејс модул (FCIM), преден

модул за интерфејс на екранот (FDIM)

40 20A не се користи (SPARE)

41 15A амбиент Модул за осветлување, контролен прекинувач на таблата за отворање на покривот, електрохроматска единица за внатрешен ретровизор, осветлување на прекинувачот за заклучување на вратата на возачот и совозачот, ПАД-индикатор/контрола на тракција/прекинувач за амбиентално осветлување

42 10A не се користи (SPARE)

43 10A загреани седишта

44 10A не се користи (резервно)

45 5A реле за напојување на бришачите

46 7.5A систем за класификација на патници (OCS) модул, PADИндикатор/Контрола на тракција/Прекинувач за амбиентално осветлување

47 30A C.B. Модул за табла за отворање на покривот, главниот прекинувач за контрола на прозорецот, прекинувач за контрола на прозорецот, патничка страна (купе)

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.