Дијаграм со осигурувачи на Ford Escape 2009 година

 Дијаграм со осигурувачи на Ford Escape 2009 година

Dan Hart

2009 Ford Escape дијаграм со осигурувачи

2009 Ford Escape дијаграм со осигурувачи за разводна кутија за батерии и паметна разводна кутија (патнички простор). Оваа објава на дијаграмот за осигурувачи на Ford Escape од 2009 година прикажува две кутии со осигурувачи; разводна кутија за акумулатори/кутија за распределба на енергија сместена под хаубата и паметна разводна кутија/табла со осигурувачи на патничкиот простор

На оваа страница има многу повеќе информации за вашето возило.

За да најдете дијаграми со осигурувачи, кликнете овде

За да најдете локации на реле, кликнете овде

За да најдете локации на сензори, кликнете овде

За да ги најдете локациите на модулите, кликнете овде

За да најдете локации на префрлување, кликнете овде

За да најдете нарачка за отпуштање, кликнете овде

За да ги најдете најчестите кодови за проблеми и поправки за вашето возило, кликнете овде

2009 Ford Escape Fise Diagram for Battery Junction Box

009 разводна кутија за батерии Ford Fusion

80A MIDI (WH) Контролен модул за серво волан (PSCM)

1 25A MIDI (PK) Smart Junction Box (SJB)

1 15A (1) Греење ретровизор

2 30A (2) Заден одмрзнувач

3 20A (2) Заден напојување (централна конзола)

4 – не се користи

5 10A (1) Keep Alive Power (PCM); Електромагнет за контрола на вентилациониот канистер EVAP, реле за напојување PCM

6 15A (1) Генератор

7 10A (1) Реле за заклучување на вратата за подигнување

8 20A (1) паркирни светилки за влечење приколки Реле

9 50A (2) Модул за систем за сопирање против блокирање (ABS)

10 30A (2) Мотор за бришачи на шофершајбната

11 30A(2) реле за стартер

12 40A (2) реле мотор со вентилатор

13 10A (1) реле за спојка за климатизација

14 15A (1) реле за вртење на приколка , лево и десно

15 – не се користи

16 40A (2) реле за вентилатор за ладење

17 40A (2) реле со мала брзина на вентилаторот за ладење

18 20A (2) Модул против блокирање на системот за сопирање (ABS)

19 30A (2) Прекинувач за контрола на седиштата, лево

22 20A (2) Прекинувач за инерција за исклучување гориво (IFS)

23 15A (2) Вбризгувач на гориво 1, 2, 3, 4, 5 и 6, контролен модул на погонската група (PCM)

24 – Не користен

25 – Не користен

26 15A (1) калем на приклучок (COP) 1, 2, 3, 4, 5 и 6, кондензатор на трансформаторот за палење

27 10A (2) реле за обратна светилка, менувач на подот, Загреан вентил за позитивна вентилација на картерот (PCV)

28 20A (1) Контролен модул за погон (PCM), Прекинувач за позиција на педалот на сопирачката, вентил за прочистување на канистерот за испарување (EVAP), вентил со променливо време на брегаста осовина (VCT), загреан кислород Сензор (HO2S) #11, #12, #21 и #22, Степен мотор EGR, Сензор за масовен проток/температура на влезниот воздух (MAF/IAT), вентил 1 и 2 со променлив тајминг на брегаста осовина (VCT),

29 15A (1) Контролен модул за погон (PCM)

32 – Не се користи

33 – PCM диода

34 – Интегрирана стартна диода со еден допир

35 1CA (1) реле за одмрзнување на задното стакло,

реле за обратна светилка

Diagram Ford Fusion Fusion 2009 за паметна разводна кутија

2009 ford fusion smart разводна кутија

1 30A не се користи (SPARE)

2 15 A Позиција на педалот за сопирачкитеПрекинувач

3 Модул за интерфејс за протокол за дополнителна опрема (APIM) 15A

4 30A модул на панелот за отворање на покривот

5 10A осветлување на тастатурата, блокирање на менувачот на сопирачките, SJB

6 20A Парк/Стоп/Вретосвет, LR и RR, Парк/трепкач, LF и RF, Странични трепкачи

7 10A Долно светло, Лево предно светло

8 10A Долно светло, Десно фар

Исто така види: Dodge Ram P0016, P0013, P0014

9 15A товарна светилка, внатрешно/мапа светилка, внатрешно светло

10 15A помошно влечење, помош при паркирање, главно светло, центар за пораки, менувач на подот, пружина, амбиентално осветлување

11 10A 4×4 контролен модул

12 7,5A Прекинувач за надворешен заден ретровизор

13 7,5A EVAP електромагнет за вентилација на канистерот EVAP

14 10A FCIM (копчиња за радио) , SDARS модул, модул за интерфејс на предниот екран (FDIM)

Исто така види: Дијаграм со осигурувачи на Chevrolet Impala од 2002 година

15 10A HVAC-EMTC, HVAC-DATC

16 15A не се користи (резервно)

17 20A Реле за заклучување , Реле за отклучување на сите, реле за отклучување на возачот, реле за ослободување стакло на вратата за подигнување

18 20A релеи за загревање на седиштата, за возач и патник

19 25A собрание на мотор на заден бришач

20 15A конектор за Datalink

21 15A реле за светла за магла, светла за магла, прекинувач за главно светло

22 15A реле за паркирање светла, паркинг/вртежна светилка, LF и RF, странични светла, реле за паркирање светла за влечење на приколка

23 15A реле за долго светло, фарови

24 20A реле за сирена, прекинувач за сирена, сирена

25 10A реле за заштеда на батерии, товарна светилка, внатрешно/мапа светилка, внатрешна ламба, ретровизори

26 10A табла со инструменти (IC)

27 20A прекинувач за палење

28 5A аудио контролен модул(ACM)

29 5A табла инструменти (IC)

30 5A менувач на подот

31 10A Контролен модул за ограничувања (RCM)

32 10A не се користи (SPARE)

33 10A Прекинувач за волан/контрола на брзина

34 5A ABS тест конектор, модул за систем за противблокирање на сопирачките (ABS)

35 10A модул за помош при паркирање, Контролен модул 4×4, Контролен модул за серво волан (PSCM)

36 5A PATS трансивер

37 10A HVAC-EMTC, HVAC-DATC

38 20A засилувач на сабвуфер

39 20A аудио контролен модул (ACM), аудио засилувач

40 20A Power Point

41 15A возач/патник, прекинувачи за заклучување на вратите, модул за амбиентално осветлување, модул на панел за отворање на покривот, Електрохроматски ретровизор

42 10A не се користи (резервно)

43 10A мотор за заден бришач, релеи за загревање на седиштата Возач и патник, табла инструменти (IC)

44 10A Не се користи (РЕЗЕРБИ)

45 5A Моторни реле за дување на бришачот на шофершајбната

46 7.5A OCS модул, прекинувач за деактивирање на воздушни перничиња за патници

47 30AC.B. Главниот контролен прекинувач на прозорецот

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.