Дијагностицира P1128 Chrysler возила

 Дијагностицира P1128 Chrysler возила

Dan Hart

Дијагностицирајте и поправете го P1128 Chrysler, Dodge, Jeep

A P1128 P1128 Closed Loop Fuleing не е постигнато – Банката 1 значи дека PCM не ги гледа отчитувањата на O2 што треба да ги промени од отворена јамка (стандардно фабричко програмирање ја одредува мешавината воздух/гориво) до затворена јамка (PCM ја менува мешавината воздух/гориво врз основа на отчитувањата во живо од сите сензори). Ако наредите да поставите шифра за проблем P1128, PCM мора да види дека сензорот O2 на брегот 1 не ги исполнил условите да оди во затворена јамка барем еднаш на секое од двете последователни патувања. Ако PCM ги види податоците што му се потребни за да оди во затворена јамка на три последователни патувања, ќе го избрише кодот и ќе го исклучи светлото за проверка на моторот.

Исто така види: Подсвиркване звук од сопирачките

Можни причини за P1128

Еве што Упатството за продавница вели за можните причини:

ОГРАНИЧЕНА ЛИНИЈА ЗА СНАБДУВАЊЕ ГОРИВО

ВЛЕЗОТ НА ПУМПАТА ЗА ГОРИВО ИСКЛУЧЕНО

Исто така види: Ford PATS систем против кражба

МОДУЛ НА ПУМПА ЗА ГОРИВО

КОЛО СИГНАЛНО О2

<2 2>О2 КОЛО ЗА ВРАЌАЊЕ

РАКУВАЊЕ НА ГРЕАЧОТ НА СЕНЗОР О2

СЕНЗОР О2

РАБОТА НА СЕНЗОРОТ НА КАРТА

РАБОТА НА СЕНЗОРОТ ЕКТ

МЕХАНИЧКИ ПРОБЛЕМ НА МОТОРОТ

ФИЛТЕР ЗА ГОРИВО/РЕГУЛАТОР НА ПРИТИСОК

МОДУЛ ЗА КОНТРОЛА НА ПРЕСУДА (PCM)

Но, која е најчеста причина за P1128?

Можете да ги проверите сите компоненти. Но, најчеста причина е лошиот O2 сензор. Може да видите податоци во живо за банкарскиот 1 O2 сензор што ги исполнува параметрите, но немојте да бидете измамени од тоа. Ова е еден случај кога не треба да им верувате на податоците во живо инаместо тоа, плеснете го DSO директно на жицата за сигнал од сензорот O2 за да добиете отчитувања во живо. Ако отчитувањата се под спецификациите, сте го нашле најверојатниот проблем - или грејачот не генерира доволно топлина или сензорот е истрошен/контаминиран.

Или, заменете го сензорот на банката 1 со банката 2 сензор. Ако кодот следи до новата локација, тоа е сензорот.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.