C0561 код за контрола на влечење

 C0561 код за контрола на влечење

Dan Hart

Поправен код C0561 Шифра за контрола на влечење

Кодот C0561 доаѓа во две форми.

Исто така види: Зошто се крадат катализаторите?

C0561-71 Исклучен е системот Информациите зачувани неважечки сериски податоци примени

C0561-72 Системот е оневозможен Информациите зачувани жив бројач не се точни.

C кодовите се сметаат за код за „шасија“. Овој конкретен код е за GM и се однесува на системот за контрола на влечење. Системот за контрола на тракцијата ги добива податоците од системот ABS. Кога ќе открие дека едно тркало се врти побрзо од другите или кога едно тркало се блокира, го активира системот за контрола на тракцијата. Во зависност од генерирањето на контрола на тракцијата, системот ќе ги активира ABS сопирачките за да го намали вртењето или, во подоцнежните модели, всушност може да ја намали моќноста на моторот. Системите од доцните модели вклучуваат сензори за скршнување и сензори за положба на управувачот за да ја детектираат разликата помеѓу намерата на возачот од воланот и вистинската насока на движење на возилото.

Во случајот со овој код на GM, електронскиот модул за контрола на сопирачките (EBCM) е она што го оневозможува системот за контрола на влечење или системот за подобрување на стабилноста на возилото.

Исто така види: Чистење на свеќички

Шифрата значи дека EBCM прима неисправни податоци од други модули или самиот е погрешен.

© 2012

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.