C027B Педала за ниска сопирачка

 C027B Педала за ниска сопирачка

Dan Hart

Зошто добивате C027B шифра на педалата за ниска сопирачка по замена на главниот цилиндар

GM издаде сервисен билтен #PI0785B за да се обрати до кодот C027B што се појавува по замена на главниот цилиндар на возилата наведени подолу. GM вели дека кодот за проблеми C027B најверојатно се должи на исчезнатиот О-прстен што паднал за време на постапката за замена на главниот цилиндар. О-прстенот што недостасува резултира со истекување на вакуум помеѓу засилувачот на вакуумската сопирачка и главниот цилиндер, предизвикувајќи ниска педала на сопирачката и шифрата за дефект.

За да се спречи повторно појавување на проблемот, GM препорачува крварење на вакуум на засилувачот со пумпање на педалата на сопирачката или извлекување на обратниот вентил од засилувачот пред да го извадите главниот цилиндер. Преостанатата вакуумска вшмукување може да биде виновникот што го исфрла О-прстенот при извлекување на главниот цилиндер.

2009-2014 Buick Enclave

2010-2012 Buick LaCrosse

2011 -2014 Buick Regal

Исто така види: Дијаграми за поврзување на моторот на вентилаторот

2012-2014 Buick Verano

2013-2014 Buick Encore

2009-2014 Cadillac CTS, SRX

2013-2014 Cadillac ATS , XTS

2009-2012 Chevrolet Colorado

2009-2014 Chevrolet Corvette, Impala, Malibu, Traverse

2010-2014 Chevrolet Camaro, Equinox

2011 -2014 Chevrolet Cruze

2012 Chevrolet Captiva Sport

2012-2014 Chevrolet Sonic

2013-2014 Chevrolet Spark

2009-2012 GMC Canyon

2009-2014 GMC Acadia

Исто така види: Дијаграми за кутија со осигурувачи на Chevrolet HHR за 2010 година

2010-2014 GMC Terrain

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.