Бучава од AC компресорот

 Бучава од AC компресорот

Dan Hart

Дијагностицирајте и поправете го шумот на компресорот за наизменична струја при стартување

Шум од AC компресорот при стартување—GM издаде билтен за техничка услуга #07-01-38-010A за справување со бучавата на компресорот за наизменична струја при стартување. Ако вашиот AC компресор прави бучава 07-01-38-010A, прочитајте ја оваа статија.

2007-2008 Cadillac Escalade Models

2007-2008 Chevrolet Avalanche, Silverado, Suburban, Tahoe

Исто така види: Дијаграм за осигурувачи на Форд Еџ 2011 година

2007-2008 GMC Sierra, Јукон

Опремен со клима уред (RPOs CJ2 или CJ3)

АС компресорите во овие возила се монтирани кон дното на моторот. Како резултат на тоа, течното средство за ладење и маслото за ладење може да се собираат во компресорот по исклучувањето. При стартување, компресорот се обидува да го компресира течното разладно средство и вашиот компресор испушта бучава и добивате шум од AC компресорот при стартување. Ова е познато во индустријата како „заглавување“ на компресорот и може да го уништи компресорот со наизменична струја.

Акумулацијата на разладното средство се случува за време на топли надворешни температури на околината. Бучавата може да звучи како шум од серпентина или штракање од макара, како чврчорење на ременот или како шум на удирање/мелење што доаѓа од компресорот за климатизација при стартување на возилото.

GM издаде софтверски поправен за да го поправи проблемот . Софтверот го циклира компресорот накратко за да го спречи оштетувањето и да го отстрани течното разладно средство. Репрограмирањето може да се направи во кој било дилер или независна продавница способна да врши ажурирања на PCM.

Внимавајте декаСостојбата на затегнување може да го оштети и затегнувачот на серпентина и серпентина појасот. Гејтс, исто така, издаде билтен за техничка услуга #PA004-14 за да се справи со оштетувањето на затегнувачот на ременот предизвикано од притискање.

Билтенот на Гејтс насловен ПРЕМАТУРЕН ДЕСУВАЊЕ НА ЗАТЕЗНУВАЧОТ ПОРАДИ А/К

КОМПРЕСОРСКО ЗАГОТУВАЊЕ се однесува на возилата наведени подолу:

1999-2009

Исто така види: 2010 Ford F150 4.6L V8 отпуштање наредба

Buick Rainer

Cadillac Escalade

Chevrolet Avalanche, Express, Silverado, SSR, Suburban, Tahoe , Trailblazer, Envoy, Sierra

GMC Savana, Yukon

Hummer H2

Isuzu Ascender

Saab9-7X

Опремен со Мотори од 4,3 литри, 6,0 литри или 6,2 литри

Залевањето може да го оштети ременот, изгледа вака:

Затегнувањето на компресорот предизвикува лизгање и изгорување на ременот

И затегнувањето толку многу го напрега затегнувачот што може да го оштети уредот.

Добар затегнувач на ременот

Оштетен затегнувач на ременот

©, 2015 година

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.