Бакарна маст за сопирачки против запленување

 Бакарна маст за сопирачки против запленување

Dan Hart

Бакарната маст за сопирање има ограничена примена во работата на сопирачкитеx

Бакарниот анти-запленувач никогаш не треба да се користи за подмачкување иглички на дебеломер

Точно е, многу јутјубери грешат во препорачувајќи анти-запленување за сопирачките. Всушност, употребата на маснотии против запленување на вашите сопирачки всушност може да предизвика проблеми што се обидувате да ги избегнете.

Еве зошто маснотиите против заглавување е погрешен производ за употреба на вашите сопирачки:

• Anti-seize не е лубрикант и никогаш не треба да се користи за подмачкување на лизгачки/ротирачки делови.

• Тоа е на база на нафта, така што може да ги деградира гумените чизми, заптивките и О-прстените при контакт.

• Поради високата содржина на метални цврсти материи, бакар, алуминиум и никел производи против запленување спроведуваат електрична енергија и всушност промовираат галванско дејство, пренос на метал и корозија. Тоа е последното нешто што го сакате во лубрикантот за сопирачките.

• Поради високата содржина на цврсти материи, всушност може да предизвика запленување на клиновите на дебеломер; токму спротивното од она што го сакате во маснотиите за сопирачки.

Бакарната заштита за сопирачките може да се користи САМО за областите за контакт метал-метал, па дури и тогаш, тоа не е најдобриот избор .

За иглички со лизгачки дебеломер , користете синтетичка маст за сопирачките со висока температура како оние прикажани подолу.

За употреба под штипки против штракаат и на штипки за штракаат , користете синтетичка маст за сопирачките со висока температура како наведенитеподолу

За употреба на лицето на клипот на дебеломер, користете синтетичка маст за сопирачките со висока температура како оние наведени подолу

За употреба на за намалување на бучавата се шипува каде што контактираат со прстите на надворешното дебеломер , користете moly маст

Исто така види: Што е закуп на автомобил Пари фактор?

Користете силиконска или PAG маст за сопирачките, а не против запленување.

Синтетичките маснотии за сопирачки со висока температура се ненафтена основа за да се спречи оштетување на гумени чизми, заптивки и О-прстени. Мастите за сопирачки со висока температура се на база на силикон или полиалкилен гликол (PAG). Тие се ниско-цврсти, така што ги подмачкуваат лизгачките делови и ги надминуваат и ги намалуваат вибрациите. Тие се исто така диелектрични, така што го намалуваат или елиминираат галванското дејство и корозијата помеѓу различни метали.

Исто така види: Истекување масло од Нисан

Каде што може да се користи анти-запленување

Некои производители на автомобили нанесуваат никел против запленување на главиштето на тркалото за намалување на корозијата што може да предизвика странично истекување и варијација на дебелината на дискот.

Оценката на никелот е направена од никел (20%) и графит во нафтена основа. Никел против запленување е одличен во заштитата на металните делови од 'рѓа, корозија, жолчка и зафаќање на температури до 2600 ° F. Никел против запленување обезбедува одлична отпорност на хемикалии и оксидација.

Како да се користи никел против запленување на глави на тркала

Отстранете ја целата 'рѓа на главината на тркалата со помош на жичена четка или специјални производи за отстранување на рѓа на главината. Нанесете лесна фолија од никел против заглавување на главината на тркалото, избегнувајќи да се навлезепроизводот на столпчињата на тркалата.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.