Бајпас на електромагнетниот систем за блокирање на менувачот

 Бајпас на електромагнетниот систем за блокирање на менувачот

Dan Hart

Проблеми на електромагнетниот систем за блокирање на менувачот

Што е електромагнет за блокирање на менувачот?

Заклучувањето на менувачот е безбедносен уред што ве спречува

Соленоидот за блокирање на менувачот

Исто така види: Повлекување на менувачот на Хјундаи

од палењето на моторот освен ако стапалото не е на педалата на сопирачката. Работи заедно со неутралниот безбедносен прекинувач. Кога ќе го вклучите клучот за да го запалите моторот, компјутерот проверува дали возилото е во паркирано или неутрално или во возило со рачен менувач; дали вашата спојка е целосно депресирана. Ако некој од овие услови е исполнет, компјутерот потоа проверува дали сте ја притиснале педалата на сопирачката. Тоа може да го открие преку прекинувачот на педалата на сопирачките.

Ако е притиснато педалот на сопирачката, компјутерот или прекинувачот на педалата на сопирачката ќе обезбедат заземјување на електромагнетниот систем за блокирање на менувачот. Соленоидот потоа се активира и поместува игла или прачка од патот, дозволувајќи му на клучот да се сврти и да го стартува возилото. Електромагнетниот систем за блокирање на менувачот може да го блокира цилиндерот за заклучување, прекинувачот за палење или неутралниот безбедносен прекинувач, во зависност од дизајнот на системот.

Кои се симптомите на лош електромагнет за блокирање на менувачот?

Можете немојте да го вклучите моторот, дури и со ногата на сопирачката.

Како го заобиколувате електромагнетниот систем за блокирање на менувачот?

Сите возила опремени со електромагнет за блокирање на менувачот имаат режим на бајпас кој е опишан во тој сопственички прирачник. Во повеќето случаи, отстранувате пластичен приклучок и вметнувате клуч или шрафцигеррачно да го поместите клипот.

Исто така види: Неуспех на AC компресорот најчести причини

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.