Багажникот нема да го заклучи Форд

 Багажникот нема да го заклучи Форд

Dan Hart

Поправете ја состојбата на незаклучување на багажникот на Ford

Ford издаде сервисен билтен #10-5-9 за да се реши проблемот кога багажникот на Ford нема да се заклучи на возилата наведени подолу. Во овие случаи, можете да го треснате багажникот, но багажникот нема да се заклучи.

Билтенот се однесува на овие возила на Форд каде што електромагнетниот рез на багажникот е заглавен отворен и багажникот на Форд нема да се заклучи.

2>2006-10 Crown Victoria, Focus, Fusion, Mustang, Taurus

2006 Lincoln Zephyr

2007-10 Lincoln MKZ

2010 Lincoln MKS

2006-09 Mercury Sable

2006-2010 Mercury Grand Marquis, Милано

Ford наведува дека проблемот е предизвикан од неоперативниот електромагнет на бравата на капакот на багажникот. За да потврди дека ова е проблемот, Ford ја препорачува следнава процедура за тестирање:

Нова брава и заклучување на багажникот

1: Со отворен капак на багажникот, свртете го клучот во положбата ACC. Потоа, движете го копчето за ослободување на капакот на багажникот во патничката кабина. Откако ќе слушнете како функционира бравата, обидете се да го затворите капакот на багажникот. Ако капакот на багажникот се затвори и заклучи, овој билтен не се применува. Ако не се затвори и заклучи, продолжете.

Исто така види: 2016 Ford Escape дијаграми со осигурувачи

Нова брава за багажникот

2) Проверете дали електричниот приклучок е добро прицврстен на склопот на бравата и дали итниот Т -Ослободувањето на рачката е правилно насочено.

Исто така види: Локации на модулите на Форд Еџ 2007 година

3) Ако сè изгледа нормално, заменете ја бравата

8G1Z-5443200-A       Склопот за заклучување за MKS, Taurus, Sable

6E5Z- 5443200-D        Склопување брава за 2006-07Fusion, Milan, Zephyr, MKZ изградена до 9/2006

7E5Z-5443200-B        Склопување брава за 2006-2009 Fusion, Milan, Zephyr, MKZ изграден до 2/2009

AE5Z -5443200-A       Склопување брава за 2010 Fusion, Milan, MKZ

6R3Z-6343200-B        Склопување брава за 2006-07 Mustang

8R3Z-5443200-2000-2007

8R3Z-5443200- 3>

7W7Z-5443200-A      Склопување брава за Crown Victoria, Gran Marquis

AS4Z-5443200-A       Склопување заклучување за фокус

Билтенот наведува работно време од 0,4 часа за замена на склопот на бравата

©, 2015

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.