Акура батеријата е мртва наутро

 Акура батеријата е мртва наутро

Dan Hart

Зошто батеријата Acura е мртва наутро?

Акура батеријата е мртва може да биде предизвикана од дефектен модул за поврзување без раце

Возилата Acura од средината на 2000 година се познати по проблем со

Acura Handsfree Link Module

handsfree Link модул. Модулот за поврзување без раце на Acura може да не успее во режимот секогаш спарен, предизвикувајќи батерија на Acura да умре во утринска состојба. Во зависност од годината и моделот, модулот за поврзување без раце може да се наоѓа на задниот дел од конзолата или во надземните прекинувачи зад прекинувачите на подвижниот покрив.

Дијагностицирајте ја батеријата Acura мртва наутро поради модулот за поврзување без раце

Иако неуспешниот модул за слободни раце е најчестиот дефект што предизвикува прекин на батеријата, може да има други причини. Најлесен начин да го стесните проблемот на HFL модулот е да добиете пристап до него и само да го допрете. Ако е во трајно спарен режим, модулот ќе биде топол на допир. Ако вашата е кул, побарајте ја причината за празнење на батеријата на друго место.

HFL-модулот сместен во централната конзола

HFl-модулот лоциран во слушаната конзола

Опции за поправка на модулот за поврзување без раце Acura

Ако HFL модулот е топол, имате четири опции:

1)      Исклучете го електричниот конектор и живејте без него

Исто така види: Истекување масло од Нисан

2)      Расклопете модулот и заменете го дефектниот кондензатор (видете ја врската на YouTube подолу)

3)      Купете повторно изградена единица од ebay

Исто така види: Список на механички алатки

4)      Купете нова единица одAcura

Поправете го вашиот модул за поврзување без раце

Потребен ви е кондензатор со висока температура од 22uF 50V, фитил или алатка за отстранување на лемење, пиштол за лемење и лемење со јадро од смола. Најдете го кондензаторот овде. Испораката ќе чини повеќе од делот. Пронајдете ги целосните упатства овде.

Купете цицач за лемење и фитил од Амазон

Ако сте заинтересирани да се приклучите на тужбата за колективна акција против Acura, прочитајте ја оваа објава.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.