ABS се ресетира предупредувачкото светло за Crossfire

 ABS се ресетира предупредувачкото светло за Crossfire

Dan Hart

Ресетирајте го предупредувачкото светло Crossfire ABS

Проверете го предупредувачкото светло за ABS

Кога ќе го стартувате возилото, предупредувачкото светло за ABS ќе се запали и системот ќе заврши дијагностички тест. Предупредувачкото светло ABS може да остане вклучено 30 секунди. Ова НОРМАЛНО. Ако светлото остане запалено по 30 секунди, исклучете го моторот и рестартирајте го. Ако светлото сè уште останува запалено, во компјутерот се зачувува код за проблем со ABS.

Што значи предупредувачкото светло ABS? Погледнете ја оваа објава за повеќе информации.

Дали сè уште можете да возите со вклучено ABS светло?

Да, можете да го возите автомобилот и сопирачките ќе работат, но нема да имате функцијата против блокирање додека не го решите проблемот и не ја исчистите шифрата.

Како да го исчистите кодот ABS

Поправете ја грешката што ја постави шифрата. Исчистете ја шифрата со алатка за скенирање или со откачување на каблите на батеријата и допирање на нив една минута. Тоа ги цеди кондензаторите на ECM. Сепак, ја троши и адаптивната меморија, така што ќе мора да завршите околу 10 циклуси на возење од студениот старт за да му дозволите на компјутерот повторно да ја научи својата адаптивна меморија. За тоа време, моторот може да работи грубо или во висок лер. Не грижете се, тој повторно ќе научи.

Исто така види: Проблеми со преносот на Nissan Sentra

Извршете циклус на возење

Ако ABS светлото сè уште е вклучено по бришењето на кодот, можеби ќе треба да извршите краток циклус на возење:

Исто така види: Локации на сензорите на Форд Еџ 2008 година

Возете го возилото со 18-mph или повеќе и направете неколку тешки застанувања од 40-mph. Тоа ќе го комплетиратест за подготвеност на воздушни перничиња.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.