2010 Ford F150 6.2L V8 отпуштање наредба

 2010 Ford F150 6.2L V8 отпуштање наредба

Dan Hart

2010 Ford F150 6.2L V-8 Наредба за палење

Факти за 2010 F150 6.2L V-8 мотор

6.2L (2V) е V-8 мотор има:

Исто така види: Тест на топлинско оптоварување на систем за цевки со автоматско наизменична струја

Единечни надземни брегасти вратила

Два вентили по цилиндар

Секвенцијално повеќепортно вбризгување гориво (SFI)

Глави на алуминиумски цилиндри

Леано железо, блок V-цилиндричен блок од 90 степени

Исто така види: Хонда Ратл

Променлив тајминг на брегаста осовина (VCT)

Поединечно погон на брегасти вратила со хидрауличен затегнувач на синџирот за тајминг на секој синџир за мерење

Палење без дистрибутер систем со 2 свеќички по цилиндар

Електронски систем за гориво без враќање (ERFS)

2010 Ford F150 6.2L V-8 Информации за свеќичката

Калетка -систем за палење на штекер

Тип на свеќичка (мотори на гас и флексибилни горива) CYFS-092FP (2 свеќички по цилиндар)

Разот на свеќичката 0,044-0,002 во

Вртежен момент на свеќичките 159 IN/lbs

2010 Ford F150 6.2L V-8 Power Firing Order

Наредба за палење 1-3-7-2-6-5-4-8

2010 Ford F150 6.2L V-8 Спецификации на маслото

SAE 5W-20 Premium Synthetic Blend Motor Oil или целосно синтетичка средба Ford Spec: WSS-M2C930-A

Пополнете капацитет 7,0 qts со промена на филтерот

2010 Ford F150 6.2L V-8 спецификации на течноста за ладење

Motorcraft® Premium Gold течност за ладење на моторот со горчливо средство VC-7-B, Состанок CVC-7-A (Канада) Ford Spec: WSS-M97B51-A1

18 qts пополнување

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.