2008 година Ford Fusion 3.0L V6 отпуштање наредба

 2008 година Ford Fusion 3.0L V6 отпуштање наредба

Dan Hart

2008 Ford Fusion 3.0L V-6 Firing Order

Факти за 2008 Ford Fusion 3.0L V-6 Engine

3.0L (4V) е V-6 мотор со следните карактеристики:

Двојни надземни брегасти вратила

Четири вентили по цилиндар

Секвенцијално повеќепортно вбризгување гориво (SFI)

Композитен долен доводен колектор и композитен горен доводен колектор

Исто така види: Спецификации за вртежен момент на навртката на навртката Infiniti

Алуминиумски цилиндрични глави

Дводелен дизајн на алуминиумски блок на цилиндри

Систем со променливо време на брегаста осовина (VCT)

Електронски систем за палење со 6 калеми за палење

2008 Ford Fusion 3.0L V-6 Информации за свеќичката

Систем за палење намотка на приклучок

Тип на свеќичка AGSF-32N

Разот на свеќичката 0,052-0,056 ин

Вртежен момент на свеќичките 133 IN/lbs

Исто така види: Умрена таблата со инструменти Ford Escape

2008 Ford Fusion 3.0L V-6 Firing Order 1-4-2-5-3-6

Наредба за палење 1-4-2-5-3-6

2008 Ford Fusion 3.0L V-6 Oil Спецификации

SAE 5W -20 премиум синтетичко мешано моторно масло или целосно синтетичко запознавање Ford Spec: WSS-M2C930-A

Пополнете капацитет 6,0 qts со промена на филтерот

2008 Ford Fusion 3.0L V-6 Спецификации за течноста за ладење

Motorcraft® премиум златно средство за ладење на моторот се среќава со Ford Спецификација WSS-M97B51-A1

9,72 qts полнење

©, 2018 Rick Musco

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.