1,6L Ecoboost GTDI 4 цилиндричен Ford Firing Order

 1,6L Ecoboost GTDI 4 цилиндричен Ford Firing Order

Dan Hart

1,6L Ecoboost GTDI 4-цилиндричен Ford Firing Order

1,6-литарскиот Duratec TI-VCT мотор е различен од оригиналниот 1.6 Duratec. Опремен е со променливо време на вентилите, различен влезен колектор, различни клипови и работи со различен софтвер.

Еве го нумерирањето на цилиндрите и редоследот на палење за 1,6L Ecoboost GTDI 4-цилиндричен

Разот на свеќичката: 0,028-0,031″ 0,6~0,7mm

NGK ILZTR6A8G

Редослед на палење: 1-3-4-2

Спецификации на моторот за Ford 1.6L Ecoboost GTDI 4-цилиндричен

Материјал блок на цилиндри Алуминиум

Исто така види: 2008 година Ford Edge 3.5L отпуштање наредба

Материјал на главата на цилиндерот Алуминиум

Тип гориво Бензин

Систем за гориво Директен вбризгување гориво

Конфигурација Вградна

Број на цилиндри 4

Вентили по цилиндар 4

Распоред на вентилот DOHC

Отвор, mm 79,0 mm (3,10 инчи)

Мозочен удар, mm 81,4 mm (3,20 инчи)

Зафатнина, cc 1.596 cc (97,0 кубика)

Тип на мотор со внатрешно согорување Четиритактен, турбополнач

Сооднос на компресија 10,0:1

Моќност, КС 150-180 КС (110-133 kW)/ 6.000

Исто така види: Педалата за тврда сопирачка на Subaru

Вртежен момент, lb ft 180 lb-ft (244 Nm )/ 1.600-4.000

Тежина на моторот 251 lbs (114 kg)

Нарачка за палење 1-3-4-2

Oil SAE 5W-20

Капацитет на моторното масло, литар 4,1 l (4,3 US qt)

Интервал за промена на маслото, милја 9.000 (15.000 km) или 12 месеци

1,6L Ecoboost GTDI 4-цилиндрични апликации

<2 2>Ford C-MAX

Ford Focus

Ford Mondeo

Ford S-Max

Ford Galaxy

FordEscape

Ford Transit Connect

Ford Fiesta ST

Ford Fusion

Volvo S60

Volvo V60

Volvo V40

Volvo V70

Volvo S80

1.6L Ecoboost GTDI доверливост со 4 цилиндри

Првично познат по прегревање и пукнатини и искривување на главата на цилиндерот. Форд издаде отповикување.

Инјекторите за гориво може лесно да се затнат поради неквалитетното гориво. Како и многу GDI мотори, акумулацијата на јаглерод на доводните вентили е проблем и треба периодично да вршите чистење на горниот доводен вентил.

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.