1.6L Duratec TIVCT 4цилиндричен Ford Firing Order

 1.6L Duratec TIVCT 4цилиндричен Ford Firing Order

Dan Hart

Содржина

1,6L Duratec TI-VCT 4-цилиндричен Ford Firing Order

1,6-литарскиот Duratec TI-VCT мотор е различен од оригиналниот 1.6 Duratec. Опремен е со променлив тајминг на вентилите, различен доводен колектор, различни клипови и работи со различен софтвер.

Еве го нумерирањето на цилиндрите и редоследот на палење за 1,6L Duratec TI-VCT 4-цилиндричен мотор

2>

Разот на свеќичката: 0,028–0,031

Ред на палење: 1-3-4-2

Спецификации на моторот за Ford 1.6L Duratec TI-VCT 4-цилиндричен мотор

Материјал блок на цилиндри Алуминиум

Материјал за глава на цилиндерот Алуминиум

Тип гориво Бензин

Систем за гориво Електронско гориво вбризгување

Конфигурација Вградна

Број на цилиндри 4

Исто така види: Дијаграм со осигурувачи на Форд Таурус од 2012 година

Вентили по цилиндар 4

Распоред на вентилот DOHC

Отвор, mm 79,0

Мозочен удар, mm 81,4

Зафатнина, кубика 1596

Тип на мотор со внатрешно согорување Четиритактен, атмосферски аспириран

Сооднос на компресија 11,0

Моќност, КС 115/6000

Вртежен момент, lb ft 114/4150

Налог за палење 1-3-4-2

Тежина на моторното масло 5W-20, 5W-30

Капацитет на моторното масло, литар 4,1

Интервал на промена на маслото, милја 6.000

Ford 1.6L Duratec TI-VCT апликации со 4-цилиндричен мотор

Ford C -Max

Ford Focus Mk II

Ford Mondeo Mk IV

Исто така види: Наредба за отпуштање на Ford Explorer 4.6L V8 од 2008 година

Ford 1.6L Duratec TI-VCT доверливост на моторот со 4 цилиндри

Прилично сигурен. Моторот е познат по бучното работење

©, 2019

Dan Hart

Ден Харт е автомобилски ентузијаст и експерт за поправка и одржување на автомобили. Со повеќе од 10 години искуство во индустријата, Дан ги усоврши своите вештини преку безброј часови работа на различни марки и модели. Неговата страст кон автомобилите започнала уште во младоста, а оттогаш ја претворил во успешна кариера.Блогот на Ден, Совети за поправка на автомобили, е кулминација на неговата стручност и посветеност да им помогне на сопствениците на автомобили да се справат со вообичаените и сложени проблеми со поправка. Тој верува дека секој треба да има некои основни познавања за поправка на автомобили, бидејќи тоа не само што заштедува пари, туку и ги овластува поединците да преземат контрола над одржувањето на своето возило.Преку својот блог, Дан споделува практични и лесни за следење совети, водичи чекор-по-чекор и техники за решавање проблеми кои ги разложуваат сложените концепти на разбирлив јазик. Неговиот стил на пишување е пристапен, што го прави погоден и за почетниците сопственици на автомобили и за искусни механичари кои бараат дополнителни сознанија. Целта на Ден е да ги опреми своите читатели со знаење и самодоверба потребни за сами да се справат со задачите за поправка на автомобили, со што ќе ги спречи непотребните патувања до механичарот и скапите сметки за поправка.Покрај одржувањето на својот блог, Дан води и успешна продавница за поправка на автомобили каде што продолжува да и служи на својата заедница обезбедувајќи висококвалитетни услуги за поправка. Неговата посветеност на задоволството на клиентите и неговата непоколеблива посветеност на испоракатаизвонредната изработка му донесе лојална база на клиенти низ годините.Кога не е под хаубата на автомобилот или не пишува блог постови, може да го најдете Ден како ужива во активности на отворено, присуствува на саеми за автомобили или поминува време со своето семејство. Како вистински ентузијаст за автомобили, тој секогаш е во тек со најновите трендови во индустријата и со нетрпение ги споделува своите увиди и препораки со читателите на блогот.Со своето огромно знаење и вистинска страст за автомобили, Ден Харт е доверлив авторитет во областа на поправка и одржување на автомобили. Неговиот блог е непроценлив ресурс за секој кој сака да го одржува своето возило непречено да работи и да избегне непотребни главоболки.